Stát v lednu hospodařil s rekordním přebytkem 45 miliard korun

Státní rozpočet skončil v lednu s přebytkem 45 miliard korun, což je nejlepší výsledek lednového rozpočtu minimálně od roku 2000. Loni v lednu činil přebytek rozpočtu 42,4 miliardy Kč. Informovalo o tom dnes ministerstvo financí. Na celý letošní rok je rozpočet schválen se schodkem 112 miliard korun.

„Lednový přebytek státního rozpočtu dosáhl historicky nejvyšší hodnoty, jen málo ale vypovídá o trendech celého letošního roku,“ uvedl analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

Celkové příjmy rozpočtu stouply meziročně o čtyři miliardy na 129 miliard korun. Důvodem je především nárůst příjmů z EU a vyšší inkaso spotřební dně u tabákových výrobků. Naopak inkaso DPH bylo meziročně nižší.

Na DPH získal rozpočet v lednu 32 miliard korun, tedy o 7,4 procenta meziročně méně. Naplánovaný rozpočet přitom počítá s poklesem proti roku skutečnosti roku 2013 jen o 0,6 procenta.

Na spotřební dani rozpočet dostal 24,7 miliardy korun, meziročně o 3,2 miliardy více. U tabákových výrobků inkaso spotřební daně stouplo o 2,8 miliardy na necelých 17 miliard korun. Nárůst podle MF souvisí s předzásobením kvůli zvýšení sazeb od letošního ledna.

„Výběry DPH, jakožto nejdůležitější příjmové položky, v lednu neoslnily. Mírně pozitivní se naopak zdá růst výběru sociálního pojistného, svědčící o růstu mezd, zaměstnanosti, či obojího,“ uvedl Sobíšek. Na sociálním pojištění získal rozpočet přes 31 miliard, meziročně o 1,3 procenta více.

Výdajová strana rozpočtu pak podle Sobíška byla zřejmě ovlivněna utlumenou aktivitou centrálních institucí před nástupem nové vlády. Celkové výdaje rozpočtu v lednu byly meziročně o 1,4 miliardy vyšší a dosáhly 84 miliard korun. Na sociálních dávkách stát vyplatil 35,6 miliardy, meziročně o 0,8 miliardy méně.

Zdroj: ČTK

Stát v lednu hospodařil s rekordním přebytkem 45 miliard korun Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.