Stát chce dát půl miliardy na mzdy pošťákům, pondělní stávka přesto bude

Stát by mohl na začátku příštího roku uvolnit pro Českou poštu zhruba 1,4 až 1,5 miliardy korun jako kompenzaci za poskytování základních služeb v letech 2013 a 2014. Třetina z toho má jít na růst platů. Malé odbory České pošty, které na pondělí chystají stávku, příslib peněz neuspokojil a stávku uskuteční. Po jednání u premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) to řekl předseda stávkového výboru Evžen Dvorský.

Sobotka a ministr vnitra Milan Chovanec dnes oznámili, že se chtějí zasadit o to, aby stát poště co nejrychleji vyplatil kompenzaci za poskytování státem objednaných základních služeb v letech 2013 a 2014 ve výši 1,4 až 1,5 miliardy korun. Z toho má jít třetina na zvýšení mezd. V průměru by tak každý pošťák dostal 1200 až 1400 Kč měsíčně.

Menšinoví odboráři požadují zvýšení o 2500 Kč a ze svého požadavku nehodlají ustoupit. „Stávka v pondělí bude a podle výsledku pak rozhodneme i o konání protestu ve čtvrtek,“ řekl Dvorský.

Související: Českou poštu zasáhne v pondělí výstražná stávka. Je nezákonná, tvrdí podnik

Použití peněz z kompenzace odboráři s vedením projednávali již koncem listopadu. Podle Dvorského by ale mělo jít o formu odměny ke mzdě a nikoliv zvýšení tarifní mzdy, což je rozdíl například pro výpočet úhrady za dovolenou a podobně.

Stávka má trvat od 17:00 do 19:00 hodin a podle předběžných odhadů by se jí mělo zúčastnit kolem 6200 lidí, tedy pětina zaměstnanců podniku. Chovanec upozornil, že již samotné vyhlášení stávky stojí poštu tři až pět milionů Kč denně na nižších tržbách z doručování balíků, protože lidé se obávají, že je pošta nedoručí včas. Vedení pošty považuje stávku za nezákonnou, protože odboráři nedodali seznam stávkujících na pracovištích.

 

 

Zdroj: ČTK, Zet

 

 

 

Stát chce dát půl miliardy na mzdy pošťákům, pondělní stávka přesto bude Foto: wikimedia.commons.org

reklama

Další články

  1. Vila Tugendhat slaví 15 let v UNESCO

    ·

    Brněnská vila Tugendhat se přesně před 15 lety ocitla na seznamu světového dědictví UNESCO. Průměrná roční návštěvnost od té doby podle statistik Muzea města Brna stou…

  2. Sold Out Biz: Jak hledat nové obchodní klienty

    Byznys ·

    Pro obchodníka začátečníka je naprostou nutností sestavení databáze klientů. Jak vyhledávat nové klienty poradil v druhém díle pořadu Sold Out Biz key account manager …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.