Stát by podle Babiše mohl OKD půjčit 700 milionů korun, návrh předloží vládě

Ministr Andrej Babiš (ANO) předloží vládě návrh, aby stát půjčil 700 milionů korun těžební společnosti OKD, která je v úpadku. Návrh smlouvy by měl být hotov do konce týdne, vláda by o ní měla jednat 27. července. Babiš to dnes řekl novinářům po jednání s vedením OKD v Karviné. Nejlepší pro společnost bude restrukturalizace, stát bude mít zájem, aby měl v managementu svého člověka, uvedl.

Vedení OKD chtělo od státu půjčit až jednu miliardu. Výkonný ředitel OKD Antonín Klimša dnes řekl, že jednání považuje za úspěšné. Z půjčky má jít asi 400 milionů na dorovnání očekávaných výpadků v pracovním kapitálů a 285 milionů korun na odkládané investice. Součástí požadavku byla i rezerva na neplánované mimořádné události.

„Jestli bude stačit 700 (milionů), nebo nebude, je předčasné. Já i celé vedení společnosti budeme dělat všechno pro to, aby k tomu případnému čerpání rezervy na neplánované, mimořádné události skutečně nemuselo nikdy dojít,“ řekl Klimša.

Babiš: 700 milionů může vyjít i na příští rok

Babiš řekl, že si myslí, že navrhovaných 700 milionů korun společnost možná ani nebude potřebovat a měly by jí vyjít i na příští rok. „Určitě budu chtít, aby na to dohlíželo ministerstvo financí, abychom si sem dali nějakého člověka, který možná by mohl jít i do managementu společnosti, nejenom do představenstva, abychom se přímo podíleli na fungování té společnosti a dohlíželi na to, aby si vylepšila pozici na trhu,“ řekl.

Půjčka by podle něj měla být použita už na srpnové výplaty horníků. „Ten požadavek na srpen, jak jsem to pochopil, je kolem 130 milionů korun,“ řekl Babiš.

Vláda by o půjčce měla rozhodnout příští týden.

„To je vlastně poslední termín. Abychom poskytli ty peníze, tak vláda 27. července musí rozhodnout. Takže já předložím s panem (ministrem průmyslu Janem) Mládkem do vlády návrh materiálu, tak uvidíme, jestli se domluvíme na té sumě,“ řekl ministr Babiš.

Klimša řekl, že nyní firma není v černých číslech. Kapitál 400 milionů korun potřebuje OKD k upravení finančního nastavení. Nyní firma musí například drtivé většině dodavatelů platit předem. K přenastavení potřebuje dodatečný kapitál, který by měl situaci stabilizovat.

„V této chvíli souhlasím s tím, že nejlepší budoucnost pro společnost je její restrukturalizace. Samozřejmě je to nepříjemná situace, protože jde o společnost soukromou, která byla špatně zprivatizována, byla brutálně vytunelovaná, ale vzhledem k tomu, že kdyby došlo na konkurz, tak by to určitě mělo katastrofální dopady na celý region, už tak to má negativní dopady, tak samozřejmě stát musí konat,“ řekl Babiš. Stát podle něj firmě půjčí za podmínky, že jeho pozice bude dominantní a stát bude mít zásadní vliv na fungování společnosti i její osud.

 

 

Zdroj: ČTK

Stát by podle Babiše mohl OKD půjčit 700 milionů korun, návrh předloží vládě Foto: ČTK/Sznapka Petr

reklama

Další články

  1. KLDR provedla zkoušku trojice balistických raket

    Společnost ·

    Severní Korea dnes podle informací Jižní Koreje opět provedla zkoušku balistických raket. Soulu tvrdí, že KLDR odpálila trojici střel, které dopadly po 500 až 600 kilo…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.