„Stát by měl vnímat daňového poplatníka jako klienta,“ říká Ondřej Kopečný

V souvislosti s kauzou takzvaných Panama Papers se téma daňových rájů a daní obecně skloňuje stále častěji. Jsou daně skutečně vedle smrti druhou lidskou jistotou? A jak je na tom daňový systém České republiky? Na tyto otázky odpovídal na rádiu Zet Ondřej Kopečný z analytického centra Glopolis, který bude v pondělí 18. dubna v galerii DOX vést diskuzi s názvem Daně - Umění se (ne)dělit.

Jak moc jisté jsou daně pro obyvatele České republiky? Jak jsou z vašeho pohledu u nás daně nastavené ?

Když se kouknu na statistiky v porovnání s Evropskou unií, tak je Česká republika ve výběru daní někde uprostřed. Co se týče sazeb, tak tam patříme v oblasti korporátních daní spíše k zemím, které daní nižší sazbou. Musíme se pak podívat na různé daňové režimy, které mohou zvýhodnit určitý druh příjmu, a tam si myslím, že Česká republika nevytváří nějaké účelové daňové režimy proto, aby natáhla co nejvíce investorů.

Myslím si, že u nás je pravdou, že je daňový systém poměrně složitý. Většina daňových nevýběrů padá na vrub chybám. V 90 procentech to není úmysl, ale je to chyba dané firmy nebo jednotlivce, který se splete a pak musí doplatit. V některých zemích na to jdou chytřeji. Snaží se zjednodušit výběr daní a naopak investovat kontrolní síly tam, kde může docházek k nekalému a neférovému jednání.

Směřuje k něčemu podobnému i Česká republika?

Jak jsem slyšel minulý týden na tiskové konferenci ministerstva financí, tak mám pocit, že ano. Chce to zjednodušit. Samozřejmě to s sebou nese i elektronizaci, komunikaci přes internet, určitou míru otevřenosti státní správy a především jiný přístup k daňovým poplatníkům a sice vnímání daňového poplatníka jako klienta. Tam si myslím, že máme ještě velké rezervy. Tohle je však nejtěžší. Motivace platit daně souvisí s celkovou atmosférou ve společnosti, že věřím, že stát dobře funguje, veřejné služby jsou kvalitní, peníze se neztrácí, úředníci se ke mně chovají dobře. To jsou vše věci, které zákonem nezařídíte.

V pondělí 18. dubna budete moderovat diskuzi, která je doprovodnou událostí k výstavě Duše peněz v galerii DOX. Název zní Daně - Umění se (ne)dělit. Jak lze spojit daně a schopnost podělit se?

Daně vnímám jako systémovou část, kdy bohatství, které generují jednotlivci nebo firmy, se organicky přerozděluje a jde do společné kasy. Z ní jsou pak placeny služby, které považujeme my všichni za důležité – vzdělání, zdravotnictví, ekologie, starost o veřejný prostor, ale také instituce jako jsou soudy a policie. Mrzí mě, že se v debatě kolem Panama Papers objevují hlasy, že by se všichni, kdo jsou placeni z daní, měli stydět. My si ale málo uvědomujeme, že z daní jsou placeni učitelé, policisté, soudci. Myslím, že se všichni shodneme, že tyto služby jsou velmi důležité. V české společnosti trochu chybí povědomí o tom, co se z daní platí. Klesá s tím i důvěra v to, že daně jsou užitečné a zůstává jen ten pocit, že je to břímě a povinnost. Myslím, že daně jsou investice. Ne soukromá, ale veřejná. Do našeho života, našich cílů, které si definujeme jako společnost.

Kdybychom vynechali veškeré věci, které spravuje stát (školství, zdravotnictví…) a spravovali bychom je soukromě - tedy, že lidé by se v proudu peněz museli spolehnout na to, co komu dají a od koho co dostanou – fungovalo by to lépe? Fungovalo by to?

Ta poslední otázka je správně. Fungovalo by to? Já myslím, že ne. Myslím, že bychom se dostali do společnosti 17., 18. století, kdy byla velká většina lidí závislá na mecenáších, kteří sponzorovali chudobince. Jedním z výdobytků moderní společnosti je sociální záchranná síť. Ty veřejné služby, které dávají každému možnost, aby mohl realizovat svůj talent a uspěl. 

 

 

Článek obsahuje jen část rozhovoru s Ondřejem Kopečným z analytického centra Glopolis. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

„Stát by měl vnímat daňového poplatníka jako klienta,“ říká Ondřej Kopečný Foto: ČTK/Vostárek Josef

reklama

Další články

  1. Amazon představil už osmou verzi čtečky Kindle

    Byznys ·

    Největší světový internetový prodejce Amazon ve středu představil nejnovější verzi své čtečky elektronických knih Kindle. Osmá generace s názvem Kindle Oasis je tenčí …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.