Stroukal: „Z médií máme pocit, že všude kolem nás je násilí. Nikdy ho ale nebylo méně než teď“

Na Twitteru i Facebooku se letos šíří takzvaný hashtag „worst year ever“ (nejhorší rok vůbec). Lidé tak reagují na řadu teroristických útoků, šíření viru zika i krizi Evropské unie v podobě brexitu. Podle přednášejícího na Vysoké škole finanční a správní a prezidenta Ludwig von Mises Institutu Dominika Stroukala ale nikdy nebylo lépe, než je dnes - ať už se to týká ekonomiky, násilí nebo zdraví. Díky médiím, a zejména sociálním sítím, se jen špatné zprávy šíří snadněji a více.

Většina lidí si stýská nad podobou dnešní doby a nestačí se divit, když ze všech stran slyší zprávy o úmrtích, přírodních katastrofách nebo ničení životního prostředí. Podle nedávné britské studie si jen čtyři procenta lidí myslí, že na světě bude líp. „To je méně lidí, než tolik lidí, kolik věří v astrologii,“ řekl Stroukal. Ten si ale myslí, že o označování letošního roku jako o #worstyearever a černé budoucnosti nemůže být ani řeč. Je přesvědčen, že žijeme v té nejlepší době vůbec. Jsme podle něj, zdravější, nemáme nouzi o jídlo, neohrožují nás války velkých mocností, je kolem nás méně násilí. 

Přiznává sice, že terorismus je poměrně nový termín a je tak těžké se na něj podívat z dlouhodobého hlediska nebo ve srovnání s válkami. „Když se ale podíváme na násilí v jiných kategoriích, například lynčování. Dnes neexistuje termín lynče, přestože před sto lety to bylo normální. Neexistují války mezi velmocemi. Před stovkami let bylo přitom normální, že spolu velké mocnosti po staletí válčily,“ řekl Stroukal.

Proč si jen drtivá většina lidstva myslí, že svět tak optimistický není a že rozhodně není „ta nejlepší doba“? Stroukal sám nezná správnou odpověď, možností je ale podle něj hned několik. „Existuje vysvětlení typu nostalgie. Bylo líp, protože jsme bývali mladší. Existuje vysvětlení jako, že špatné zprávy se šíří lépe než dobré zprávy a všudypřítomnost médií nám ukazuje spíše ty špatné, které si spíše zapamatujeme. Existuje i evoluční argument, že proti špatným zprávám se snažíme obrnit, zapamatovat si je a spíše a rádi je slyšíme než ty dobré,“ řekl hlavnímu ekonomovi finanční skupiny Roklen Lukášovi Kovandovi.

Třetí světová válka? Byla by moc drahá 

Ani vzniku dalšího rozsáhlého světového konfliktu by se v dnešní době Stroukal nebál. Pravděpodobnost, že k něčemu takovému dojde je podle něj nejmenší, jaká kdy v dějinách byla. „Mám pocit, že nikdy v dějinách nebyla válka dražší. To ji samozřejmě nevylučuje. Ještě před stole lety jste mohli říct, že za kopcem žijí divní lidé, kteří jedí děti a mohli by vám to věřit. Dnes jezdíme do Vídně každou chvíli, jezdí tam autobusy každý den. Ty lidi známe, vidíme je na internetu a nemáme důvod s nimi válčit. Konflikty se přesouvají do kultur, které tolik neznáme a nemáme s nimi zkušenosti,“ řekl.

 

 

Pořad Tržní okénko je pravidelný magazín rádia Zet. Hlavní ekonom finanční skupiny Roklen Lukáš Kovanda v něm se svými hosty mluví o aktuálním ekonomickém dění.

Nejnovější díl pořadu, ve kterém byl hostem Lukáš Kovandy přednášející na Vysoké škole finanční a správní a prezident Ludwig von Mises Institutu Dominik Stroukal, si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

Stroukal: „Z médií máme pocit, že všude kolem nás je násilí. Nikdy ho ale nebylo méně než teď“ Foto: Urban Reporter / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Poslední „svezení“ v Rolls-Royce Phantom

    Tech ·

    Britský výrobce luxusních vozů Rolls-Royce letos po 13 letech ukončí výrobu sedmé generace svého modelu Phantom. Nová vlajková loď značky přijde na trh až v roce 2018.…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.