Stropnický i Šlechtová se postavili proti tvrzení, že Novičok pochází z Česka

Ministři zahraničí Martin Stropnický a obrany Karla Šlechtová v demisi (oba ANO) se důrazně ohradili proti sobotnímu tvrzení ruského ministerstva zahraničí, že jedním z původců smrtící látky Novičok mohla být Česká republika. Stropnický, který byl v minulém volebním období ministrem obrany, to označil za standardní způsob, jak manipulovat informace a odvést pozornost.

Mohlo by vás zajímat

Ministr řekl, že může garantovat, že se na území ČR nenacházejí žádné zbraně podobné látce Novičok, ať už starší nebo nové generace. Novičokem byl tento měsíc v Británii přiotráven bývalý ruský agent Sergej Skripal a jeho dcera. Při otravě byla podle několika zdrojů použita nervově paralytická látka vyvinutá v někdejším Sovětském svazu. Britové viní z útoku Rusko, které to odmítá.

Šlechtová zdůraznila, že Česko striktně dodržuje mezinárodní úmluvu o zákazu, vývoji, výrobě a šíření chemických látek. Za nesmyslné a absurdní označil tvrzení ruské diplomacie také mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček.

Stropnický novinářům řekl, že nařčení rezolutně odmítá. Jde podle něj o klasickou ukázku toho, jak odvést pozornost od poznatků, které mají britští vyšetřovatelé. Použití plynu označil za bezprecedentní na půdě Evropy od konce druhé světové války. Česko podle něj dodržuje v tomto ohledu všechny mezinárodní dohody. „Můžu garantovat, že na území České republiky se žádné takové zbraně ani jiné a starší generace nenacházejí,“ zdůraznil. Vojenští chemici jsou podle něj pouze analytici.

K prohlášení Ruska řekl, že nejde o přátelské gesto. Vzhledem k tomu, že Česká republika byla mezi prvními zeměmi, které útok ostře odsoudily, ani žádné přátelské gesto neočekával. Ruského velvyslance si k podání vysvětlení nepozve. „Nechci naskakovat na zprávu, kterou už dva tři dny předem vypustil známý dezinformační server Sputnik,“ uvedl ministr zahraničí.

Šlechtová dodala, že obvinění je absurdní a rozhodně ho odmítá. „Česká republika je od 90. let signatářem mezinárodní úmluvy o zákazu, vývoji, výrobě a šíření chemických zbraní a striktně ji dodržuje. Náš liberecký 31. pluk chemiků se zabývá výhradně ochranou proti těmto látkám,“ uvedla na twitteru ministryně. „Obvinění České republiky je nesmyslné a absurdní. Je dobře, že z naší země v reakci na spekulace zaznívá jednotné odsuzující stanovisko,“ reagoval Ovčáček. Český prezident Zeman je známý jako zastánce užší spolupráce s Moskvou.

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová v sobotu v televizi Rossija 24 řekla, že nejpravděpodobnějším zdrojem smrtící látky typu Novičok je Česká republika, Slovensko, Británie nebo Švédsko. Jmenované země podle ní od konce 90. let provádějí „intenzivní výzkum látek z projektu Novičok“. Nad USA jako možným původcem visí otazník, poznamenala.

Prohlášení Zacharovové odporuje dosavadním informacím západních, ale i ruských expertů včetně těch, kteří byli přímo zapojeni do výzkumu a vývoje sovětských chemických zbraní. Podle muže označovaného za tvůrce Novičoku Vila Mirzajanova se látka vyvíjela v éře SSSR na území sovětského Uzbekistánu. Mirzajanov z Ruska v 90. letech emigroval a žije v USA.

Kvůli útoku na Skripala vznikla hluboká britsko-ruská roztržka. Londýn z akce obviňuje Moskvu, která to popírá. Oba státy si vzájemně vypověděly desítky diplomatů.

 

 

Zdroj: ČTK

Stropnický i Šlechtová se postavili proti tvrzení, že Novičok pochází z Česka Foto: ČTK/Taneček David: Karlaa Šlechtová

reklama

Další články

 1. V Rusku probíhají volby, hlasuje už i Moskva

  Společnost ·

  Do prezidentských voleb v Rusku se zapojila nejlidnatější centrální část země. V Moskvě se volební místnosti za silného mrazu otevřely v 8:00 místního času (6:00 SEČ).…

 2. Koncernu Volkswagen v únoru znovu stoupl odbyt

  Byznys ·

  Německý automobilový koncern Volkswagen pokračuje ve zvyšování odbytu, dodávky zákazníkům v únoru meziročně vzrostly o 7,2 procenta na 737 700 vozů. Informovala o tom …

 3. Ceny v průmyslu poprvé od konce roku 2016 klesly

  Byznys ·

  Ceny v průmyslu se letos v únoru poprvé od konce roku 2016 meziročně snížily, a to o 0,3 procenta. Ceny v zemědělství dále stoupaly, ale růst oproti lednu zpomalil. In…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.