Stropnický: Rozpočet ministerstva obrany by mohl růst až o 2 miliardy korun ročně

Podle nového návrhu vlády by mohl rozpočet ministerstva obrany v následujících letech růst zhruba o dvě miliardy za rok. Podle ministra SMartina Stropnického o tom ve vládě panuje shoda. Ministerstvo financí původně na roky 2016 a 2017 počítalo s nižším růstem v řádu několika set milionů korun, nový návrh je podle Stropnického řádově vyšší.

Ministerstvo chce za tyto finance navyšovat počet vojáků, a to až o patnáct set ročně. Ministři ve středu stihli projednat kapitolu týkající se rozpočtu armády na příští rok, dostat by měla již avizovaných 43,5 miliardy korun. Vládní jednání o státním rozpočtu bude pokračovat 22. září. 

Ministr obrany novinářům řekl, že se resortu podařilo přesvědčit ministerstvo financí, aby rozpočet stoupal v letech 2016 a 2017 výrazněji, než resort financí navrhoval. Přesná čísla nechtěl Stropnický před schválením rozpočtu vládou komentovat, řekl ale, že se ministerstvo snaží tuto částku posunout nad dvě miliardy korun. Koalice minulý týden podepsala dohodu, že rozpočet armády do roku 2020 bude odpovídat 1,4 procenta HDP.

Pozici ministerstva obrany podle Stropnického posílily úspory, kterých úřad dosáhl například zastavením některých projektů, novými smlouvami nebo prodejem nepotřebného majetku včetně prodeje nepotřebných L-159. V příštích letech by tak mělo ministerstvo získat 3,4 miliardy korun.

Podle náměstka ministra Jiřího Borovce se armáda například rozhodla zastavit výstavbu produktovodu z Heřmanova Městce na letiště v Čáslavi za více než 400 milionů korun. Ten měl dopravovat letcům pohonné hmoty. Podle nového vedení ministerstva je ale doprava vlaky dostačující.

Úspor ministerstvo podle Borovce dosáhne například v oblasti informačních technologií, a to 57 milionů korun, přesoutěžením platných smluv nebo uzavřením výhodnějších kontraktů u končících smluv. Dodal, že armáda ušetří i na menších výdajích. Jako příklad uvedl zahraniční cesty. Těch prý bylo na letošní rok naplánováno více než 600 za asi 20 milionů korun, uskutečněno jich má být asi polovina za přibližně šest milionů.

Vedení resortu chystá i personální změny. „Domníváme se, že je ministerstvo stále naddimenzované,“ poznamenal Borovec. Najata prý proto byla firma, která má do konce roku navrhnout možné změny. „Některé kroky budou nepříjemné, budou bolavé,“ dodal náměstek ministra s tím, že nechce škrtat místa plošně, ale podle skutečné potřeby.

Zároveň chce armáda za slíbené peníze najmout více vojáků. Nábor by se měl podle Stropnického ztrojnásobit, ročně by tak uniformy mohlo obléknout 1500 mužů a žen. Nový nábor již armáda připravuje, začít by měl asi v dubnu, dodal ministr.

Zdroj: ČTK

Stropnický: Rozpočet ministerstva obrany by mohl růst až o 2 miliardy korun ročně Foto: Ministr obrany Martin Stropnický Zdoj: ČTK

reklama

Další články

  1. V Rusku sílí protesty kvůli nevyplácení mezd

    Společnost ·

    V Rusku nabírají na obrátkách protesty vyvolané hospodářskými nepořádky, především nevyplácením mezd. Ve svém nejnovějším čísle na to upozornil ruský časopis Ogoňok. Z…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.