Strategické zájmy Ruska na území Sýrie aneb proč Putin i nadále podporuje Asada

Kvůli čemu Rusko podporuje syrský režim v čele s Bašárem Asadem? Důvodů je mnoho. Na prvním místě je důležité strategické místo na Středním východě, který Sýrie ztotožňuje. Nezanedbatelnou roli zde sehrává ale i obchod se zbraněmi. Partnerem Ruska je samozřejmě Sýrie, ale země Vladimira Putina ukazuje svoji zbrojní vybavenost i okolním státům v regionu. Může se poté zdát, že boj s terorismem je spíše na druhé koleji.

Ruský vliv v Sýrii sahá do sedmdesátých let 20. století. Šlo o období studené války, kdy v čele Sovětského svazu stál Leonid Brežněv. Tehdejší prezident SSSR poskytl této zemi pomoc ruku v ruce se zbrojními dodávkami. Partnerství mezi oběma státy se ovšem rozvázalo zánikem SSSR v roce 1991. Všechno se opět změnilo nástupem Vladimira Putina na post prezidenta Ruské federace. Stalo se tak v roce 2000. Putin si začal budovat kult osobnosti a jeho ústředním cílem bylo obnovení a posílení armády. Nový ruský prezident se snažil vykreslovat jako tvrdý chlapík. Poukazoval na to, že má černý pásek v bojovém umění judo. Na propagandistických videích ukazoval svoji otužilost. On měl právě ztotožňovat silné Rusko, které bude navazovat na tradici SSSR. 

Lze třeba poznamenat, že ruský prezident přišel k moci ve stejnou dobu, jako syrský vůdce Bašár Asad. Asadovi se prapůvodně věštila budoucnost demokratického prezidenta, který pozvedne Sýrii na výsluní. Vystudoval totiž univerzitu v Damašku a na Western Eye Hospital v Londýně zaměřenou na lékařství a v Británii odstartoval kariéru oftalmologa. Vše se změnilo ale smrtí jeho bratra Basila Asada, který přišel o život během nešťastné dopravní nehody. Otec poté rozhodl, že jeho nástupcem se stane právě Bašár. Veřejnost se domnívala, že díky zkušenostem ze Západu Bašár přinese tamnímu režimu liberální pohled. Tato vize se ovšem nenaplnila.

Mezitím Vladimir Putin přemýšlel, jak rozšířit moc a vliv v Evropě i ve světě. Ruský vůdce brzy vycítil význam spojenectví s Asadem a obnovil tak předchozí vazby se Sýrií. Toto partnerství se ještě posílilo po smrti libyjského vůdce Muamara Kaddáfího. Rusko pádem režimu přišlo o důležité finanční zdroje s ohledem na obchod se zbraněmi.

Putin chce ukázat, že Rusko dokáže vzdorovat Západu

Putin tak plnohodnotně přesunul svoji pozornost na Asada. Díky tomu otevřel strategicky důležité vojenské základny v Sýrii. Příkladem může být základna na jihovýchodě země. Nachází se pak 85 kilometrů od pozic izraelské armády na Golanských výšinách a necelých 190 kilometrů od americko-jordánské základny na syrsko-irácké hranici. Dalším důležitým strategickým bodem je letecká základna Chumajnim u Latákie. Zde jsou rozmístěny ruské letouny ruku v ruce s protiletadlovou obranou.

Rusko společně se syrskou armádou útočili na pozice rebelů. Důsledkem tohoto spojenectví přišlo o život i mnoho civilistů. Nejde přitom pouze o útoky chemickými zbraněmi. V zemi došlo k řadě leteckých úderů na nemocnice nebo humanitární konvoje.

Ruská armáda neukazuje pouze svůj rozšiřující se vliv, představuje se ale i potenciálním zákazníkům o jejich zbraně. Tímto příjmem může země částečně eliminovat ztráty vycházející z uvalených sankcí.

Důvodem Ruska v Sýrii může být ale i početná muslimská populace, která konvertovala k Islámskému státu. Tato radikální islamistická skupina není rozhodně spojencem Asadova režimu. Putinův režim se tak snaží Islámský stát porazit, aby se s pomstychtivostí nevrátili do jeho vlasti.

Je jen těžko představitelné, že Rusko přetrhá vazby se syrským režimem. Pravděpodobně tomu nepomůže ani kritika pojící se k nedávnému útoku s použitím chemických zbraní ve městě Dúmá. Putin nechce ukázat svoji slabost. Naopak chce svým občanům a světu dokázat, že může vzdorovat Západu.

 

 

Zdroj: Youradio News 

Strategické zájmy Ruska na území Sýrie aneb proč Putin i nadále podporuje Asada Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. USA ujistily Rusko, že nechystají další sankce

  Společnost ·

  Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa dopisem sdělila ruskému velvyslanectví ve Spojených státech, že Washington se v dohledné době nechystá uvalit na Ru…

 2. V EU klesl v březnu prodej aut o pět 5,3 %

  Byznys ·

  Prodej nových osobních aut v EU se v březnu poprvé v letošním roce snížil. Celkem bylo zaregistrováno více než 1,79 milionu vozů, o 5,3 procenta méně než ve stejném mě…

 3. Ředitel CIA se sešel v KLDR s Kim Čong-unem

  Společnost ·

  Spojené státy jednají se Severní Koreou o chystaném summitu na nejvyšší úrovni. Ve středu o tom informovala mluvčí Bílého domu, která zároveň popřela, že by se rozhovo…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.