Střelba v Dallasu má pátou oběť z řad policejního sboru

Několik odstřelovačů zahájilo při čtvrtečních demonstracích v americkém Dallasu koordinovanou střelbu z vyvýšených míst na tamní policii. Střelci při ní zabili pět policistů a šest dalších zranili. Policie už zadržela tři podezřelé. Jeden z odstřelovačů se stále nachází v garážích, odkud občas střílí na policisty, kteří se s ním snaží vyjednávat.

V Dallasu se stejně jako na dalších místech USA konaly demonstrace v souvislosti se zastřelením dvou černochů při policejních kontrolách v minulých dvou dnech. Protest byl podle televize CNN zcela poklidný až do chvíle, než se ozvaly první výstřely.

Federální ministerstvo spravedlnosti ve čtvrtek zahájilo vyšetřování smrti černochů v Minnesotě a v Louisianě, kteří zemřeli při zásazích policie. V Minnesotě byl několika výstřely při běžné dopravní kontrole ve středu zabit Philand Castile, kterého policisté zastavili kvůli rozbitému světlu. K velkému pobouření veřejnosti přispělo živé video ze zásahu, které jeho přítelkyně umístila na facebook. Přístup policistů odsoudil minnesotský guvernér, který jej označil za rasistický.

V Louisianě o den dříve zemřel Alton Sterling, kterého policie kontrolovala na základě anonymního oznámení, že má u sebe zbraň.

Policejní přístup kritizoval i prezident Barack Obama, podle něhož by mělo zacházení policie s menšinovým obyvatelstvem znepokojovat všechny Američany.

 

 

Zdroj: ČTK

Střelba v Dallasu má pátou oběť z řad policejního sboru Foto: ČTK/AP/Smiley N. Pool

reklama

Další články

  1. MMF půjčí Iráku přes pět miliard dolarů

    Byznys ·

    Výkonná rada Mezinárodního měnového fondu (MMF) včera schválila Iráku tříletou smlouvu o záložním úvěru. Celková částka dohody dosahuje 5,34 miliardy dolarů (130,6 mil…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.