Steinmeier: S Trumpem definitivně skončil starý svět 20. století, čekají nás neklidné časy

Každá mocenská změna přináší nejistotu, pochybnosti a otazníky spojené s kurzem nového vedení. Německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier pro německý deník Bild řekl, že se zvolením Donalda Trumpa starý svět 20. století definitivně skončil. Německý státník rovněž varoval před tím, že se „musíme připravit na neklidné časy, leckteré nevypočítatelnosti a nové nejistoty“.

Poválečný pořádek i čtvrtstoletí po pádu (berlínské) zdi jsou historií. Jaké představy o světovém pořádku se prosadí v 21. století, jak bude svět zítřka vypadat, není dojednané, je to zcela otevřené.

Nejen Donald Trump je nyní v úřadu, také jeho tým teď rychle převezme vládní záležitosti. My chceme rychle s novou americkou administrativou projednat své představy a očekávání nově upevněného partnerství mezi Evropou a USA, řekl německý ministr.

Zcela na vrcholu naší agendy je volný obchod a otevřený svět, spolupráce v boji proti extremismu a terorismu, těsná a důvěryplná transatlantická spolupráce na základě společných dohod, konkretizoval Steinmeier.

Vyjádřil nakonec přesvědčení, že „najdeme ve Washingtonu pozorné posluchače“, kteří vědí, že i velké země potřebují partnery v tomto světě a kteří jsou ochotni jít svou cestou s dobrými přáteli a osvědčenými spojeneckými partnery.

 

 

Zdroj: ČTK

Steinmeier: S Trumpem definitivně skončil starý svět 20. století, čekají nás neklidné časy Foto: Anton Chalakov / Shutterstock.com: Německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier

reklama

Další články

 1. Merkelová hodlá s Trumpem usilovat o kompromis

  Společnost ·

  Německá kancléřka Angela Merkelová dnes v reakci na páteční inaugurační projev nového amerického prezidenta Donalda Trumpa uvedla, že bude vždy usilovat o kompromis a …

 2. Trump krátce po inauguraci omezil Obamacare

  Společnost ·

  Nový americký prezident Donald Trump podepsal krátce po páteční inauguraci v Oválné pracovně Bílého domu první exekutivní příkaz. Nařizuje v něm federálním orgánům min…

 3. Trump složil slib, stal se americkým prezidentem

  Společnost ·

  Donald Trump dnes před washingtonským Kapitolem složil slavnostní slib do rukou předsedy Nejvyššího soudu USA Johna Robertse a započal tak svou prezidentskou éru. Před…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.