Středoškoláci nevnímají demokracii pozitivně, Festival demokracie jim má otevřít oči

Ve čtvrtek v Praze odstartoval Festival demokracie, jenž je doprovodným programem konference Forum 2000. Projektová koordinátorka festivalu Dagmar Caspe říká, že je důležité otevírat témata týkající se demokracie, respektu k cizím právům a toleranci. Důvodem je totiž i skutečnost, že středoškoláci nevnímají demokracii jako nejlepší správu věcí veřejných. 

S ohledem na palčivou minulost spojenou se zkušenostmi českého národa týkající se jiných režimu, je důležité, aby Češi byli o těchto tématech informováni. Zejména pak jde o mladé lidi, kteří s životem v represivním režimu nemají zkušenosti.

Festival demokracie začal, jak již bylo řečeno 5. října 2017 a potrvá až do pondělí 9. října. Vrcholem programu bude vystoupení punkrockové kubánské disidentské skupiny Porno para Ricardo. Jde o umělce, kteří nesmí hrát ve vlastní zemi. Skupina návštěvníkům události zahraje 9. října na náměstí Václava Havla.

„Těch akcí je skutečně nespočet. Třeba z toho dnešního programu bych vyzdvihla projekt zóna demokracie, který dnes a zítra probíhá v experimentálním prostoru NoD v Praze. Nabízí spoustu workshopů a projekcí, které se týkají participace mladých lidí na veřejném životě. Dnes večer od sedmi hodin také proběhne v Langhansu promítání výtečného a zábavného dokumentu Škádlení Goliáše. Jde o dokument o egyptském chirurgovi, který začal vysílat vlastní televizní show s politickou satirou a znelíbil se za to režimu,“ láká na událost Caspe.

Návštěvníci se budou moci rovněž zúčastnit řady debat a workshopů. Zajímavou diskuzi nabídne debata s tvůrci dokumentu Moje StB. Dotazovat se budete moci například Mikuláše Kroupy z organizace Post Bellum.

„V podstatě se ten film snaží přiblížit lidem, kteří nezažili dobu komunismu, co to StB bylo, co to byl univerzální typ StBáka. Budou tam i další odborníci, s kterými si budete moci promluvit o této problematice,“ informuje Caspe na rádiu Zet. 

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z rozhovoru s koordinátorkou Festivalu demokracie Dagmar Caspe. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

Středoškoláci nevnímají demokracii pozitivně, Festival demokracie jim má otevřít oči Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. USA zruší letité sankce proti Súdánu

  Společnost ·

  Spojené státy se chystají po dvou desítkách let zrušit sankce proti Súdánu v reakci na zlepšení přístupu vlády v Chartúmu k lidským právům a boji proti terorismu. Info…

 2. Jaká je budoucnost sdílené ekonomiky?

  Byznys ·

  Sdílená ekonomika je nyní velkým fenoménem. Diskutuje se o ní na mnoha různých místech. Jedním takovým byla i vysokoškolská půda VŠE, kde se sešli experti na sdílenou …

 3. Lidé více důvěřují Okamurovi než Babišovi

  Společnost ·

  Více než předsedovi hnutí ANO Andreji Babišovi důvěřují nyní lidé jeho spolustraníkovi a ministrovi obrany Martinu Stropnickému a předsedovi hnutí Svoboda a přímá demo…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.