Ústavní soud zrušil úhradovou vyhlášku pro platby zdravotním pojišťovnám

Ústavní soud v Brně zrušil úhradovou vyhlášku ministerstva zdravotnictví pro letošní rok, která stanovuje kolik zdravotní pojišťovny proplácejí nemocnicím a lékařům za zdravotní péči. Soud tak vyhověl výhradám skupiny senátorů. Informaci pro Zet potvrdil sekretariát Ústavního soudu. Zrušení nemá okamžitou platnost.

Soud vyhověl březnovému návrhu skupiny 39 senátorů, v čele s Alenou Dernerovou, kteří argumentovali, že vyhláška na rok 2013 finančně poškozuje nemocnice. Zrušení vyhlášky není s okamžitou platností, jeho platnost je odložena až na rok 2014, aby mohlo pokračovat účtování.

S vyhláškou také nesouhlasily některé nemocnice, které plánovaly omezit příjem klientů různých zdravotních pojišťoven.

„Vyhláška je podle rozhodnutí soudu neústavní, ale bude použitelná i v příštím roce," řekl pro Zet generální sekretář Ústavního soudu Ivo Pospíšil. „Bylo by v neprospěch poskytovatelů, pokud by vyhláška byla již nyní zrušena. V příštím roce by nebylo podle čeho postupovat a dopočítávat některé náhrady."

Závěry, ke kterým soud došel jsou platné pro vyhlášku na rok 2015, ve které budou náhrady nově upraveny.

Zdroj: Zet

Ústavní soud zrušil úhradovou vyhlášku pro platby zdravotním pojišťovnám Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Gazprom chce řešit dluh Ukrajiny za plyn

    Byznys ·

    Ruský vývozce zemního plynu Gazprom vyjádřil obavy o schopnost Ukrajiny platit za dodávky. Kyjev stále neuhradil platbu za srpen a Gazprom to chce "naléhavě" řešit, uv…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.