Stavební spoření v České republice je podle počtu smluv 3. největší v Evropě

Stavební spoření v České republice je s 3,83 milionu uzavřených smluv třetím největším evropským trhem za Německem a Rakouskem. Vyplývá to z údajů Evropského sdružení stavebních spořitelen za loňský rok, o kterém ČTK informovala Asociace českých stavebních spořitelen.

V Rakousku má smlouvu o stavebním spoření téměř 60 procent obyvatel, v Německu a Česku je to zhruba 36 procent. Jednociferný výsledek za rok 2014 ohlásily Chorvatsko, Rumunsko a Maďarsko. Celkově počet klientů stavebních spořitelen zůstává v Evropě nad 40 miliony, spořitelny mají na vkladech přes 200 miliard eur (5,5 bilionu Kč).

"Jsme sice jasnou jedničkou mezi zeměmi, které přijaly stavební spoření až po společenských změnách v 90. letech minulého století, ale my se chceme měřit s absolutní špičkou, kam stále patříme," uvedl tajemník Asociace českých stavebních spořitelen Jiří Šedivý.

České stavební spořitelny zaznamenaly proti německým a rakouským loni meziroční růst počtu nově uzavřených smluv. "Doufám, že pozitivní trend naznačuje, že české stavební spoření posiluje a nadále se bude pohybovat někde mezi Rakouskem a Německem," dodal Šedivý.

Za loňský rok stavební spořitelny v Česku poskytly úvěry za 40,2 miliardy korun, což byl meziroční pokles o desetinu. Naopak zájem o nové smlouvy o stavebním spoření loni mírně stoupl a spořitelny jich uzavřely přes 613 tisíc.

V prvním čtvrtletí letos stavební spořitelny poskytly úvěry za 9,2 miliardy korun, meziročně to bylo o šest procent více. Zájem o nové smlouvy klesl, spořitelny uzavřely necelých 160 tisíc nových smluv proti loňským více než 200 tiscům smluv.

 

Počet smluv o stavebním spoření v zemích

 

Německo 30,134.249
Rakousko 5,033.013
Česká republika 3,825.367
Slovensko 948.125
Maďarsko 671.762
Rumunsko 577.496
Chorvatsko 313.219

 

Zdroj: ČTK, Evropské sdružení stavebních spořitelen

Stavební spoření v České republice je podle počtu smluv 3. největší v Evropě Foto: ČTK/Šimánek Vít

reklama

Další články

  1. Ceny v průmyslu a zemědělství meziročně klesly

    Byznys ·

    Ceny průmyslových výrobců v březnu meziročně klesly o 2,9 procenta, zejména kvůli opětovnému zlevnění koksu, ropných produktů a chemických látek. Ceny zemědělských výr…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.