Stavební firmy očekávají stagnaci oboru i v letošním roce

České stavebnictví podle ředitelů českých stavebních firem nečeká růst ani letos. Očekávají, že stavební výroba poklesne o dalších 0,6 procenta. První pokrizový růst, byť jen o 1,8 procenta, by měl nastat až v roce 2015. Vyplývá to z nejnovější Kvartální analýzy českého stavebnictví Q1/2014, kterou dnes zveřejnily společnosti CEEC Research a KPMG Česká republika.

„Rok 2014 pravděpodobně nemůže být rokem růstu, neboť ještě budeme sklízet hořké plody nečinnosti v přípravě staveb a podpory negativní atmosféry ve společnosti v předcházejícím období,“ řekla generální ředitel společnosti Metrostav, Pavel Pilát.

Generální ředitel litoměřické společnosti Chládek & Tintěra Jan Kokeš vidí vývoj v letošním roce o něco optimističtěji. „Myslím, že rok 2014 bude prvním rokem, který přinese zastavení propadu českého stavebnictví. Věřím, že se stavebnictví odrazí od svého dna a ve druhé polovině roku 2014 se konečně dočkáme zvýšené poptávky, a to zejména v oblasti dopravní infrastruktury,“ poznamenal Kokeš.

Důležitý podle šéfů stavebních firem bude hlavně postoj nové vlády a státních investorských organizací. „Pokud se vládě podaří nastartovat plánovanou proinvestiční politiku, mohlo by české stavebnictví již v letošním roce najít své dno. Zásadním krokem by měla být co nejrychleji obnovená příprava projektů, podle nichž by bylo možné začít stavby následně realizovat. Bez nich se z místa nepohneme,“ upozornil ředitel analytické společnosti CEEC Research Vacek.

Stěžejní vliv nové vlády na vývoj českého stavebnictví potvrzuje i Pavel Kliment, partner odpovědný za služby pro realitní a stavební společnosti KPMG Česká republika. „České stavebnictví je a bude z podstatné části závislé na objemu veřejných zakázek, proto jsou investice státu klíčovou složkou, která jediná může sektor reálně nastartovat,“ tvrdí Kliment,

Stejný názor má také zástupce rezidenčních developerů, generální ředitel společnosti Trigema Marcel Soural. „Vláda by měla nalézt ve státním rozpočtu prostředky pro financování především dopravní infrastruktury, podporovat oživení ekonomiky a ustálit pravidla pro podnikání,“ myslí si Soural.

Ekonomický ředitel společnosti Přemysl Veselý stavební a inženýrská činnost František Eštván vládě doporučuje, aby zrychlila přípravu a realizaci dokončení všech rozestavěných dálnic a rychlostních silnic. To však podle předsedy představenstva a generálního ředitele SMP CZ Martina Doksanského nebude vůbec jednoduché.

„Státní investoři jsou v personálním rozvalu a nemají nachystanou dostatečnou zásobu nových projektů,“ upozorňuje Doksanský, podle něhož bude konsolidace a investorská příprava nových staveb trvat celý letošní rok a velkou část roku příštího.

„Pokud přijdou do rozhodujících pozic správní lidé, lze oživení čekat až v roce 2016,“ odhaduje Doksanský.

Zdroj: ČTK

Stavební firmy očekávají stagnaci oboru i v letošním roce Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.