Stavbaři mrakodrapu Gazprom předčili světový rekord v délce betonování

Stavbaři budující v Petrohradu mrakodrap plynárenského společnosti Gazprom, dosáhli světového rekordu v délce nepřetržitého betonování. Pod dohledem zástupců Guinnessovy knihy rekordů během 49 hodin nalili do základů stavby 19 264 metrů krychlových betonu. Na stavbu přijížděl nákladní vůz s betonovou směsi v průměru každou minutu, pochlubila se firma.

„Rekordní objemy, nejlepší technologie a nestandardní řešení je běžná realita jakékoli stavby Gazpromu,“ prohlásil šéf koncernu Alexej Miller a ujistil, že stavba bude dokončena v roce 2018. Mrakodrap, který se má nad Finským zálivem tyčit do téměř půlkilometrové výšky, bude nejvyšší budovou v Rusku.

Mrakodrap měl původně stát na pravém břehu řeky Něvy. Plány koncernu ale vyvolaly odpor ruských památkářů, veřejnosti i Organizace Spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO). Kritici se shodně obávali, že věž z betonu, skla a oceli nenávratně naruší historické centrum někdejšího hlavního města carského Ruska. Místní úřady a Gazprom se nakonec rozhodly výškovou stavbu umístit do větší vzdálenosti od centra města a také změnily její název z Ochta na Lachta.

Ekonomičtí odborníci ale označují projekt za ekonomicky nesmyslný a pozastavují se nad tím, že stát a polostátní koncern do něj v době recese investují desítky miliard rublů. Dříve ohlášené požadavky Gazpromu na nové kancelářské plochy by při rozloze staveniště dokázala podle propočtů uspokojit jen osmipodlažní budova.

 

Zdroj: ČTK

 

Stavbaři mrakodrapu Gazprom předčili světový rekord v délce betonování Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. McDonald's otestuje v Německu a USA dvě novinky

    Byznys ·

    Americký řetězec restaurací s rychlým občerstvením McDonald's bude v několika provozovnách v Německu a USA testovat dvě novinky. V Německu chce začít nabízet roznášení…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.