Ústav molekulární genetiky otevírá centrum evropského významu pro výzkum nových léčiv

V areálu Akademie věd ČR v pražské Krči se zítra otevře výzkumné centrum pro chemickou biologii a genetiku. Projekt, který se nazývá CZ-Openscreen: Národní infrastruktura pro chemickou biologii, stál více než 130 milionů korun. Vybudování centra posune český výzkum v oblasti chemické biologie a genetiky na evropskou úroveň.

Pracoviště vzniklo v rámci Ústavu molekulární genetiky při akademii. Chemická biologie je v posledních letech celosvětově na vzestupu. Snaží se identifikovat nové chemické sloučeniny, které mohou být následně použity jako základ pro vývoj nových léčiv či jako nástroj pro detailnější pochopení buněčných procesů.

Vědci budou mít k dispozici velké robotické systémy, jež umožní testovat desetitisíce až statisíce sloučenin v krátkém časovém úseku. Budou pracovat ve špičkově vybavených laboratořích, které zajistí testování vybraných látek na tkáňových kulturách a modelových organismech.

Stavba infrastruktury stála 27 milionů korun a cena přístrojového vybavení dosáhla 90 milionů. Projekt se začal budovat na jaře 2011 a stavba byla dokončena v květnu.

Nová krčská infrastruktura se stane součástí evropské sítě výzkumných infrastruktur EU-Openscreen. Díky tomu budou mít čeští vědci přístup k unikátní Evropské sbírce a databázi sloučenin.

Národní infrastrukturu pro chemickou biologii doplní výzkumný projekt nazvaný Technologická platforma-label-free. V rámci něj budou vědci hledat nové možnosti terapie kolorektálního karcinomu, nádorů prostaty a nádorů prsu. Tyto nádory patří k těm nejzávažnějším a například Česká republika zaujímá kvůli jejich vysokému výskytu dlouhodobě přední příčky pomyslného celosvětového žebříčku.

Testovat se bude i účinnost a zároveň míra toxicity cytostatik a ostatních látek. Výzkumné poznatky se využijí v léčbě a snížení výskytu onkologických onemocnění.

Zdroj: ČTK

Ústav molekulární genetiky otevírá centrum evropského významu pro výzkum nových léčiv Foto: CTK.cz

reklama

Další články

  1. Top 10 mobilní aplikace pro profesionály

    Tech ·

    Současná nepřeberná nabídka mobilních aplikací pro chytré telefony umožňuje uživatelům najít si usnadnění v téměř jakékoli oblasti. V redakci Zet jsme pro vás vybra…

  2. Praha schválila prodej třetiny bytového fondu

    Byznys ·

    Pražští zastupitelé schválili prodej zhruba 1200 bytů v blocích panelových domů, převážně v Hlubočepích. Praha prodejem získá přes 600 milionů korun. Lidé za metr…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.