Ústav dá miliony za dobrou radu Británii v případě odchodu z EU

Britský analytický ústav IEA vyhlásil soutěž o nejlepší strategii, která by umožnila Británii prosperovat v případě jejího odchodu z Evropské unie. Ústav usoudil, že je třeba se kvalitně připravit na tuto variantu s ohledem na předpokládané referendum k setrvání země v unii. Autor nejlepšího plánu obdrží 100.000 eur (2,6 milionu korun).

Britský konzervativní premiér David Cameron pod tlakem euroskeptiků jeho strany v lednu oznámil, že chce s evropskými partnery znovu projednat některé podmínky členství Británie v EU a poté uspořádat referendum o tomto členství. Plebiscit by měl být nejpozději v roce 2017, pokud tedy Cameron bude opět zvolen ve volbách v roce 2015. Kolem role Británie v EU vypukla v zemi podle Reuters vzrušená debata.

"Je nezbytné, aby před tímto rozhodnutím byla debata s argumenty. Dosavadní diskuse vyvolala více emocí, než poznání, a je navýsost důležité se zamyslet nad budoucím rámcem Británie, pokud se rozhodne opustit EU," řekl bývalý britský konzervativní ministr financí Nigel Lawson. Ten se stal členem poroty, která vyhodnotí práce zaslané do konkurzu jednotlivci, skupinami či institucemi.

Cenu nazvanou Brexit Price se slíbeným finančním obnosem získá podle Reuters autor nejlepšího vysvětlení, jak by Británie mohla úspěšně odejít z unie a najít nové místo ve světové ekonomice. Zájemci musejí zaslat své práce do 16. září a vítěz bude oznámen na jaře 2014.

Podle průzkumu, jehož výsledky zveřejnil minulý měsíc britský ústav ICM, by nyní pro odchod Británie z EU hlasovalo 43 procent Britů.

Zastánci evropské integrace říkají, že odchod z EU by byl ekonomickou sebevraždou a poškodil by postavení Británie ve světě. Například Lawson ale v květnu řekl, že odchod z EU by podle něj mohl naopak prospět britské ekonomice.

Zdroj: ČTK

Ústav dá miliony za dobrou radu Británii v případě odchodu z EU

reklama

Další články

 1. Budapešt čeká evakuace po nálezu bomby z války

  Společnost ·

  Stovky obyvatel Budapešti čeká evakuace po objevení 50tunové bomby z druhé světové války v centru maďarské metropole. Nálož našli v úterý dělníci při stavebních pracech v…

 2. Amerika bude debatovat o komiksu

  ·

  Kalifornské San Diego hostí od 18. července čtyřdenní konferenci Comic Con o komiksu. Na největší akci svého druhu se bude diskutovat o všech tématech spojených s výrobou…

 3. Na Colours zahrají Sigur Rós či Jamie Cullum

  ·

  Velmi silně obsazený ročník festivalu Colours of Ostrava letos čeká na návštěvníky. Hlavními hvězdami jsou islandští Sigur Rós, jazzpopový písničkář a klavírista Jamie Cu…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.