reklama

Stát směřuje k direktivnímu řízení systému veřejného zdravotního pojištění, myslí si J. Gajdáček

Poslanecká sněmovna v červnu schválila takzvanou transparenční novelu, která nově obsahuje povinné zveřejňování smluv lékařů se zdravotními pojišťovnami a lékařskými zařízeními. Mimo jiné také zakazuje nábor nových pojištěnců třetími stranami. Prezident Svazu zdravotních pojišťoven České republiky a zároveň generální ředitel Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra České republiky (ZMPV ČR) Jaromír Gajdáček na rádiu Zet řekl, že zákonodárci chtějí změnou legislativy zamezit shánění nových pojištěnců například na nádražích a podobných místech. Gajdáček ale zároveň uvedl, že stát začíná čím dál více řídit samostatný systém veřejného zdravotního pojištění. To podle ředitele ZMPV ČR není krok správným směrem i proto, že stávající systém funguje dobře už více než dvacet let. 

Mohlo by vás zajímat

Které ze změn obsažených v takzvané transparenční novele jsou podle vás nejzásadnější?

Novela zasahuje zákony o zdravotních pojišťovnách a zákon o veřejném zdravotním pojištění. Jde o základní zákon č. 48 z roku 1997. V podstatě se jedná o několik zásadních bodů. Ten první je, že se mění možnost přechodu pojištěnců mezi jednotlivými pojišťovnami. Do teď to bylo jen jednou ročně k 1. lednu. Tato novela umožňuje ještě druhý přestupní termín k 1. červenci. Zůstává tedy pravidlo, že pojišťovnu můžete změnit jednou ročně, ale nově na to máte dva termíny. Pak je tam jedna zásadní věc, kterou je, že smlouvy mezi zdravotnickým zařízením a zdravotní pojišťovnou budou platné až po zveřejnění. Samozřejmě se nic nemění na způsobu úhrady zdravotní péče. Nic se nemění pro pacienta, to je asi důležité říci. Na internetu si lidé budou moci najít smlouvu. Zjistí zda jejich zdravotní pojišťovna má smlouvu se zdravotnickým zařízením, nebo se dozví některé bližší údaje. Je to trochu technický problém, ale některé pojišťovny smlouvy s nemocnicemi zveřejňují už dnes. Ta platnost je od nového roku. Pak tam jsou některé technické věci. Řeší se tam střet zájmu dozorčí a správní rady pojišťovny a některé méně podstatné věci. Tyto změny jsou asi nejdůležitější.

Když se na to podíváme z pohledu pacienta, tak jak se ta novela promítne v praxi?

Já si myslím, že právě pro pacienta jako takového je změna termínů zásadní a že jinak to on sám nijak nepocítí. Není tedy třeba se tím nějak zásadně zabývat.

Co se změní na straně pojišťoven, je to zásadnější změna spíše pro pojišťovny?

My máme pocit, že stát chce čím dál tím víc řídit a zasahovat do dosud samostatného systému veřejného zdravotního pojištění. Nemyslíme si, že je tomu dobře. Je v tom jeden jediný důvod. Pokud mají různé pojišťovny různé smlouvy a různé ceny, jejichž základem je vyhláška, kterou vydává ministerstvo zdravotnictví nebo dohody, které vznikly při dohodovacím řízení, tak podle mého názoru se ty pojišťovny musí nějakým způsobem rozlišovat a vyjednávat lepší ceny. Například všechny zaměstnanecké pojišťovny platí o něco méně zdravotnickým zařízením než VZP. Je to dáno jejich schopností vyjednat lepší cenu. Pokud se nám alespoň z části tyto výhody, které vlastně tvoří ten tržní mechanismus, podaří naplnit, tak si myslíme, že to bude cesta k direktivnímu řízení státní správou. Já si myslím, že ten systém funguje. Funguje více než dvacet let, funguje docela dobře. Zdravotní péče je u nás relativně dostupná, i když bychom mohli hovořit o nějakých zlepšeních, ale tyto kroky vedou spíše ke zdražení celého toho systému. 

Chápu to dobře, že zveřejňování smluv se svým způsobem dá přirovnat ke ztrátě obchodního tajemství nebo nějakého know-how, podle kterého si pojišťovny mohou navzájem konkurovat. Tím, že každý bude znát smlouvy, které bude mít pojišťovna uzavřené s tím zdravotnickým zařízením?

Tak ona ta cenotvorba a smlouva ztratí svůj půvab, protože jestli nemocnice zjistí, že druhá nemocnice dostane za stejný výkon a za stejný materiál více peněz, tak se bude pídit, proč oni taky ne. Určitě to nepovede k žádné efektivitě a žádnému zprůhlednění, protože ty smlouvy jsou komplikované. Každá nemocnice pracuje v jiném prostředí, v jiném městě a má jiné zázemí. Myslím si, že to neposune ten systém nikam moc dál.

Ty legislativní změny s sebou přinášejí i ukončení náborování prostřednictvím profesionálních externích firem. Myslíte si, že toto opatření přinese svá pozitiva?

Toto opatření zásadním způsobem vítám, protože jsem sám jako prezident svazu již v minulých letech bojoval o to, aby se takto pojištěnci nezískávali někde na nádražích a podobně. Lidé mají spoustu svých starostí a mně se to prostě nelíbilo. A jako konkurenci mezi pojišťovnami mít jen tuto záležitost si myslím, že není dobře. Ten pojištěnec by měl sám vědět, kdy se chce rozhodnout a z jakého důvodu pojišťovnu změnit. 

 

 

Článek obsahuje pouze část rozhovoru s prezidentem Svazu zdravotních pojišťoven České republiky a generálním ředitelem Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra České republiky Jaromírem Gajdáčkem. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

Stát směřuje k direktivnímu řízení systému veřejného zdravotního pojištění, myslí si J. Gajdáček Foto: ČTK/Doležal Michal: Jaromír Gajdáček

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.