Startuje filmový festival Berlinale, hlavní sekci budou dominovat evropské filmy

Pětašedesátý ročník festivalu Berlinale, který začíná tento čtvrtek v německé metropoli, uvede návštěvníkům přes 400 filmů ze 72 zemí. Hlavní soutěžní sekci bude letos dominovat evropská filmová tvorba, z 19 nominovaných je zastoupeno 11 evropských filmů. O zlatého a stříbrné medvědy bude mimo jiné usilovat i rumunský film Aferim! s českou koprodukcí. Dva české filmy se představí také v nesoutěžní části festivalu.

Mohlo by vás zajímat

Festival zahájí světová premiéra španělského snímku Nadie quiere la noche (Nikdo nechce noc) režisérky Isabel Coixetové, který bude také součástí hlavní soutěže. Mezi očekávané premiéry v soutěžní části Berlinale patří americký snímek Terrence Malicka Knight of Cups (Rytíř pohárů) nebo film německého režiséra Andrease Dresena Als wir träumten (Když jsme snili).

Zlatého medvěda pro nejlepší film a Stříbrné medvědy v dalších kategoriích rozdělí sedmičlenná porota 14. února. O vítězných filmech bude kromě předsedy poroty, amerického režiséra Darrena Aronofskyho, rozhodovat například francouzská herečka Audrey Tautouová, německý herec Daniel Brühl nebo americký producent a autor seriálu Mad Men Matthew Weiner.

Česká filmová tvorba se představí v sekci Panorama dokumentární film režisérky Veroniky Liškové Danielův svět a v sekci Forum, kde se bude promítat slovensko-český snímek režiséra Ivana Ostrochovského Koza.

 

Zdroj: ČTK

Startuje filmový festival Berlinale, hlavní sekci budou dominovat evropské filmy Foto: ČTK - Berlinale 2015

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.