Startuje filmový festival Berlinale, hlavní sekci budou dominovat evropské filmy

Pětašedesátý ročník festivalu Berlinale, který začíná tento čtvrtek v německé metropoli, uvede návštěvníkům přes 400 filmů ze 72 zemí. Hlavní soutěžní sekci bude letos dominovat evropská filmová tvorba, z 19 nominovaných je zastoupeno 11 evropských filmů. O zlatého a stříbrné medvědy bude mimo jiné usilovat i rumunský film Aferim! s českou koprodukcí. Dva české filmy se představí také v nesoutěžní části festivalu.

Festival zahájí světová premiéra španělského snímku Nadie quiere la noche (Nikdo nechce noc) režisérky Isabel Coixetové, který bude také součástí hlavní soutěže. Mezi očekávané premiéry v soutěžní části Berlinale patří americký snímek Terrence Malicka Knight of Cups (Rytíř pohárů) nebo film německého režiséra Andrease Dresena Als wir träumten (Když jsme snili).

Zlatého medvěda pro nejlepší film a Stříbrné medvědy v dalších kategoriích rozdělí sedmičlenná porota 14. února. O vítězných filmech bude kromě předsedy poroty, amerického režiséra Darrena Aronofskyho, rozhodovat například francouzská herečka Audrey Tautouová, německý herec Daniel Brühl nebo americký producent a autor seriálu Mad Men Matthew Weiner.

Česká filmová tvorba se představí v sekci Panorama dokumentární film režisérky Veroniky Liškové Danielův svět a v sekci Forum, kde se bude promítat slovensko-český snímek režiséra Ivana Ostrochovského Koza.

 

Zdroj: ČTK

Startuje filmový festival Berlinale, hlavní sekci budou dominovat evropské filmy Foto: ČTK - Berlinale 2015

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.