Start rakety Falcon 9 se kvůli problémům odkládá nejdříve na středu

Plánovaný start rakety Falcon 9 s vesmírným teleskopem pro výzkum planet mimo naší sluneční soustavu byl odložen. Informoval o tom americký Úřad pro letectví a vesmír (NASA). Odklad podle něj způsobily technické problémy nosné rakety. Příští termín startu bude nejdříve ve středu.

Satelit pro výzkum tranzitujících exoplanet (TESS) je určen ke sledování exoplanet vzdálených do 100 světelných let. Má navázat na práci teleskopu Kepler, který sledoval objekty vzdálené okolo 1000 světelných let a během 20 let objevil na 3700 planet.

Soukromá společnost Space X, která pro NASA dalekohled na své raketě vynese, rozhodla o odložení startu necelé dvě hodiny předtím, než měl Falcon 9 vyrazit. Zdůvodnila to neupřesněnou závadou v řídícím systému rakety. NASA uvedla, že teleskop je zcela bez závad a je připraven ke startu. Ten by se měl uskutečnit ve středu večer (ve čtvrtek 00:51).

Mise TESS, která přijde na 337 milionů dolarů (6,9 miliardy korun), by měla trvat dva roky. NASA od ní očekává, že objeví další tisíce objektů, mezi nimiž by mohly být stovky planet podobné velikosti jako Země.

 

 

Zdroj: ČTK

Start rakety Falcon 9 se kvůli problémům odkládá nejdříve na středu Foto: Pixabay

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.