Stalo by se samostatné Katalánsko úspěšnou evropskou ekonomikou?

Katalánsko by se mohlo stát úspěšnou ekonomikou a vhodným členem Evropské unie. Populace země dosahuje 7,5 milionů obyvatel. Neexistuje žádné měřítko s ohledem na počet obyvatel, na základě něhož by se měla hodnotit úspěšnost dané země. Pokud zohledníme HDP na osobu, tak je například nejbohatší zemí světa Lucembursko. Jeho území obývá 600 tisíc obyvatel. Zpravodajský portál Independent hledá odpověď na otázku, zdali by bylo osamostatněné Katalánsko prosperující zemí.

Pokud by se Katalánsko osamostatnilo, tak by se připojilo s ohledem na počet obyvatel k zemím, jako jsou Norsko, Švédsko, Dánsko, Švýcarsko nebo Česká republika. Ve všech případech jde o země, které ekonomicky nestrádají. To jde ruku v ruce s jejich geografickým umístěním. 

Lokalita je důležitá i s ohledem na sousední státy, které představují potenciální obchodní partnery. Pokud se zaměříme na Katalánsko, tak jde pak konkrétně o Francii nebo Španělsko. V obou případech jde o prosperující země, z čehož by mohlo Katalánsko pozitivně čerpat. Vztahy s Madridem by byly s ohledem na dnešní dny ve značné míře komplikované. Španělská prokuratura totiž v pondělí obvinila katalánskou vládu ze vzpoury. V případě obžalování visí ve vzduchu hrozba několika trestů. Nejpřísnější trest za vzpouru odpovídá 30 letům vězení.

Jestliže by ale k osamostatnění Katalánska přece jenom došlo, tak země může z hlediska exportního potenciálu využívat dva přístavy. Konkrétně jde pak o Barcelonu a Tarragonu. Jde o dva vůbec největší španělské přístavy.

Katalánsko má rovněž vybudovanou ekonomickou základnu. Má svoji úspěšnou průmyslovou zónu, dvě prestižní obchodní školy a řadu zaběhlých služeb. Tamní separatisté uvedli, že ačkoli Katalánsko představuje 18 procent obyvatel Španělska, tak vytváří více než 20 procent španělského HDP na osobu. Pokud by se této zemi podařilo kompletně osamostatnit, tak hlavní město Barcelona s 1,6 miliony obyvateli by se podle serveru Independent stalo jedním z nejslavnějších světových hlavních měst vůbec.

Z marketingového hlediska je silná i samotná značka Katalánska. Jde sice o nehmotnou výhodu, která se ovšem může přetavit v ekonomické příležitosti. Příkladem uvádí Independent Irsko, které díky své značce ruku v ruce se vzdělanou pracovní silou představuje pro americké technologické firmy základní odrazový můstek pro jejich vstup na evropský trh.

Evropská unie je proti

Na povrch se pak dostává řada praktických otázek. Jednou z nich je například to, jakou měnu by Katalánsko použilo za svou. Pravděpodobně by muselo vytvořit svoji vlastní a poté usilovat o vstup do Evropské unie. To nové zemi může ale potrvat dalších deset let, což může mít z hlediska navázání obchodních vztah negativní dopad.

V potaz musíme brát rovněž skutečnost, že proti osamostatnění Katalánska se staví řada členských zemí EU. Podle předsedy Evropské rady Donalda Tuska zůstává jediným členem pro dialog španělská vláda. Jako součást Španělska vnímá Katalánsko i české ministerstvo zahraničních věcí. Jak Tusk, tak i česká vláda nicméně Španělsko varují před použitím násilí. Problém by se pak měl řešit prostřednictvím dialogu.

Tusk podle České televize na svém twitteru sdílel následující slova: „Doufám, že španělská vláda dá přednost síle argumentu před argumenty síly“.

Proti deklaraci o nezávislosti se postavil i šéf europarlamentu Antonio Tajani. Podle jeho slov jde o porušení vlády práva, španělského ústavního pořádku i zákonů o katalánské autonomii.

Se stejným stanoviskem podporujícím španělskou vládu přišly i Spojené státy americké. Podle nich je Katalánsko nedílnou součásti Španělska.

 

 

Zdroj: Independent, Česká televize, Zet 

Stalo by se samostatné Katalánsko úspěšnou evropskou ekonomikou? Foto: Riderfoot / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Od hokeje k vaření

    Byznys ·

    22letý Martin Škoda je přes své mládí velmi uznávaným kuchařem. Opakovaně boduje na kuchařských Oscarech, přesněji řečeno Oscarech mezi kuchařkami. Jedná o prestižní s…

  2. Papež František vyzývá Evropu ke sjednocení

    Společnost ·

    Papež František vyzval Evropu, aby se sjednotila, pokud chce do budoucna zajistit prosperitu a spravedlivou společnost pro všechny. Podle něj je dnes politika spíše ko…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.