ČSSD loni hospodařila se ztrátou 39,8 milionu korun

Sociální demokracie v loňském roce hospodařila se ztrátou ve výši téměř 40 milionů korun. Novináře o tom ve středu informoval ekonomický ředitel strany Martin Starec (ČSSD). Zapříčinila to podle něj především ztráta v loňských podzimních volbách do Sněmovny, které způsobily výpadek v příjmech ze státního rozpočtu za hlasy a mandáty v dolní komoře Parlamentu.

Výnosy sociální demokracie loni činily 184,4 milionu korun, tedy necelé čtyři pětiny toho, co strana předpokládala. Naopak náklady dosáhly na 224,2 milionu korun. „Což bylo 94,5 procenta předpokládaných nákladů,“ uvedl Starec. ČSSD původně kalkulovala s výnosy i náklady ve výši 237 milionů korun, nakonec k vyrovnanému hospodaření scházelo 39,8 milionu korun.

„Celkový výsledek hospodaření ovlivnila především jednorázová ztráta za volební hlasy a dlouhodobá ztráta za mandáty poslanců,“ konstatoval Starec. ČSSD ze státního rozpočtu získala 142,3 milionu korun, což představovalo víc než tři čtvrtiny všech příjmů. Za nájmy a služby získala strana 21 milionů, od dárců dostala necelých 4,8 milionu, členské příspěvky daly dohromady 16,3 milionu korun.

Činnost a provoz strany spotřebovaly podle Starce 81,4 milionu korun, mzdy 115 zaměstnanců činily dohromady 56,4 milionu. „Náklady na volby do do Poslanecké sněmovny a Senátu byly celkem 85,7 milionu korun,“ uvedl Starec. Strana podle něj čelila dvěma řízením před Úřadem pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí. Jedno pro ni skončilo úspěšně, druhé ještě pokračuje.

Dořešený stále není spor, ve kterém by měla ČSSD podle rozsudku zaplatit někdejšímu advokátovi Zdeňku Altnerovi 338 milionů korun za právní služby. Po Altnerově smrti pokračuje dědické řízení, které je překážkou toho, aby o dovolání ČSSD rozhodl Nejvyšší soud. „Až bude stanoven okruh dědiců, pak může Nejvyšší soud rozhodnout,“ řekl Starec. ČSSD zatím vyplatila jen lidi, kterým podle soudů dlužil Altner.

V příštím roce by měla ČSSD hospodařit s vyrovnaným rozpočtem, výnosy i náklady by měly dosáhnout na 137 milionů. V prvních měsících roku se podle Starce daří plán plnit. Na kampaň v letošních volbách počítá ČSSD se 24 miliony korun. „U voleb do komunálu se na tom budou podílet velmi silně okresní a krajské organizace, tam nyní nechci odhadovat, kolik prostředků uvolní,“ řekl.

 

 

 

Zdroj: ČTK

ČSSD loni hospodařila se ztrátou 39,8 milionu korun Foto: Michal Kvapil / Zet

reklama

Další články

  1. ČSSD a ANO stále rozděluje otázka daní

    Společnost ·

    Mezi ČSSD a ANO panují i nadále rozpory o daňové politice a proplácení prvních dnů nemocenské. Podle šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka rozpory nejsou ničím neřešite…

  2. Eurozóna schválila nové půjčky pro Řecko

    Byznys ·

    Představitelé eurozóny v úterý schválili vyplacení nových půjček Řecku ve výši 6,7 miliardy eur (170,5 miliardy Kč) v rámci stávajícího záchranného úvěru. Oznámil to E…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.