Sýrie odevzdala své zásoby chemických zbraní

Sýrie odevzdala poslední zásoby chemických zbraní, jejichž existenci přiznala mezinárodnímu společenství. Oznámila to dnes Organizace pro zákaz chemických zbraní OPCW, která měla odzbrojení Sýrie na starosti. Podle šéfa OPCW Ahmet Üzümcü posledních osm procent chemikálií bylo naloženo na lodě v syrském přístavu Latákíja.

„Lodě (vezoucí chemické zbraně) právě v této chvíli opouštějí přístav Latákíja,“ prohlásil Üzümcü na tiskové konferenci v Haagu. Jak nicméně naznačil, je možné, že část chemického arzenálu v zemi zůstala a Damašek jeho existenci nepřiznal.

„Nemohu říci, že Sýrie už nemá žádné chemické zbraně,“ uvedl šéf OPCW. Jak dodal, odvezených téměř 1300 tun nicméně odpovídá množství, které odhadovali mezinárodní analytici a bezpečnostní experti. Spolupráce se syrskou vládou byla prý „uspokojivá“.

Předání nebezpečných chemikálií bylo doprovázeno mnoha odklady. Podle původního plánu mělo být 700 tun nejnebezpečnějších chemikálií, zejména těch, které jsou součástí bojových látek sarin a yperit, vyvezeno ze Sýrie do 31. prosince 2013. Zbylé chemické látky měly být odvezeny do letošního 5. února.

Po opakovaném zpoždění a nedodržení termínů se Damašek naposledy zavázal dokončit vývoz svých chemických zbraní do konce dubna, ani k tomu ale nedošlo. Ještě na konci května OPCW odhadovala, že ze země do té doby odešlo jen na 92 procent chemických zbraní.

Ze syrského přístavu Latákíja odvážejí nebezpečný náklad dánské a norské lodě do Itálie. Tam jsou kontejnery s jedovatými látkami překládány na americkou loď Cape Ray, na níž se část arzenálu likviduje.

Proces zničení syrských chemických zbraní měl podle původních plánů skončit do 30. června, OSN ale již dříve naznačila, že se to nejspíš nestihne. Šéf OPCW Üzümcü k tomu dnes uvedl, že zničení bude trvat asi čtyři měsíce. Prohlásil také, že i nadále bude pokračovat mise OPCW, která v Sýrii vyšetřuje případy údajného použití chloru. „Chceme ale misi dokončit, co nejdříve to bude možné,“ dodal.

Syrská vláda se zavázala k likvidaci chemického arzenálu loni v září. Dohoda ušetřila Damašek hrozby amerického zásahu po údajném chemickém útoku u metropole, při němž byly v srpnu zabity stovky lidí. Syrská vláda nasazení chemických zbraní popřela, na dohodu o likvidaci svého chemického arzenálu ale přistoupila.

Zdroj: ČTK

Sýrie odevzdala své zásoby chemických zbraní Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Česká pošta zvažuje, že se stane bankou

    Byznys ·

    Česká pošta zvažuje, že požádá o vlastní licenci k poskytování bankovních služeb. V roce 2017 jí vyprší partnerská smlouva s ČSOB, která na poštách nabízí služby p…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.