Sýrie nemůže mít jen volbu Asad nebo Islámský stát, říká česko-syrský podnikatel

Syřané nemohou být postaveni jen před volbu buď Asad, nebo Islámský stát, říká ve Studiu Zet syrský podnikatel, žijící v Praze, a předseda Syrské svobodné komunity v Česku Hassan Charfo. Řešením problému občanskou válkou zmítané Sýrie musí být utvoření přechodné vlády bez Bašára Asada, protože "pokračování vlády dynastie Asadů povede k destabilizaci nejen Sýrie, ale celého regionu.“  

Spojené státy americké by mohly poprvé po více než třech letech vojensky zasáhnout v občanské válce v Sýrii. Tento týden nad oblastí zahájily průzkumné lety aby získaly  zpravodajské  informace o poloze a aktivitách radikálů Islámského státu.

Syrská vláda nabídla Západu spolupráci v boji proti islamistům. Ministr zahraničí Valíd Mualim prohlásil, že „Sýrie, geograficky i operačně, leží v centru mezinárodní koalice pro boj s Islámským státem.“. Tento fakt si podle něj musí světové velmoci uvědomit, pokud chtějí s terorismem bojovat. Případný úder proti pozicím Islámského státu na území Sýrie také podmínil koordinací se syrskou vládou.

Západní mocnosti zatím spolupráci s tamní vládou odítají. Vládu Bašára Asada nepodporují kvůli násilí armády na civilním obyvatelstvu, veznění a týrání oponentů a kvůli podezření z použití chemických zbraní.

Západ již několikrát vyzval Bašára Asada k rezignaci. Vzrůstající brutalita islámských radikálů ovšem otevírá dilema pro diplomacii západních a blízkovýchodních zemí: nakolik s kritizovaným režimem spolupracovat k potlačení vlivu islamistických militantů v oblasti. 

Hassan Charfo je předseda Syrské svobodné komunity v Česku, v roce 2009 kandidoval do Evropského parlamentu za Komunistickou stranu Čech a Moravy a také v minulosti zastával funkci vedoucího zahraničního oddělení KSČM. 

 

Pane Charfo, USA se za tři roky syrské občanské války přímému vojenskému zapojení vyhýbaly. Proč zvažují zásah nyní?

 

Organizace Islámského státu okupuje čtvrtinu Iráku, druhé největší irácké město Mosul. V tomto městě získala moderní americké zbraně a 460 milionů dolarů z pobočky centrální banky. USA mají s Irákem dohodu o spolupráci. Letecké údery proti IS pouze v Iráku by byly neúčinné, neboť by organizace přesunula své síly do Sýrie, kde okupuje třetinu země, zejména část, která hraničí s Irákem.

Z tohoto důvodu zřejmě USA nyní zvažují zásah i do Sýrie. Stojí ale za povšimnutí, že sektářská politika i praxe vlády premiéra Malkího v Iráku a Asada v Sýrii vytvořila podmínky pro růst této teroristické organizace. 

 

Případná kooperace syrské vlády a západu otevírá otázku vztahu západních zemí k prezidentu Bašáru Asadovi. Spojené státy jeho vládu nepodporují kvůli násilnostem syrské armády a samotného Asada několikrát vyzvaly k odstoupení z funkce. Jak se budou vzájemné vztahy vyvíjet?

 

Nechci věřit, že by se Západ otočil o 180 stupňů. Už Německo oznámilo, že spolupráci s Asadem odmítá. Asad do dnešního dne zavraždil na dvě stě tisíc lidí, zničil a poškodil na dva a půl milionu bytů. V jeho žalářích je 240 tisíc Syřanů. Syrský lid nesmí být postaven před volbou buď Asad, nebo teroristická organizace Islámského státu. Zájmy syrského lidu a jeho práva musí být brány v úvahu. Součástí politického řešení musí být utvoření přechodné vlády bez Asada ve smyslu Ženevské konference. Jinak by pokračování vlády dynastie Asadů vedlo k destabilizaci nejen Sýrie, ale celého regionu. 

Rusko od začátku povstání poskytovalo silovou a vojenskou (podporu)  Asadovu režimu. Posílá mu tuny zbraní bez ohledu na to, že tyto zbraně jsou používány proti civilistům a jejich oběti jsou převážně ženy a děti. 

 

Nedávná poprava amerického novináře Jamese Foleyho měla podle některých názorů mimo jiné za cíl angažovat do konfliktu Spojené státy a posléze mobilizovat islamisty na celém světě pro myšlenku Islámského státu. Jak vnímáte islamofobii spojenou s arabským světem?

 

Islamofobie je ovlivněna deficitem informací. Mnoho lidí neví, že nepřítelem číslo jedna těchto teroristů, kteří jsou pologramotní a zaostalí, jsou muslimové, kteří s nimi nesouhlasí a považují je za revizionisty. Neexistuje muslimský stát, který by je nepronásledoval nebo proti nim nebojoval. 

 

Vy jste předsedou Syrské svobodné komunity v Česku. Čím se sdružení zabývá, jaké otázky řeší?

 

Řeší zejména otázku sdružování Syřanů, kteří podporují úsilí o svobodu, lidskou důstojnost a nastolení sekulárního, pluralitního a spravedlivého režimu v Sýrii. Organizuje různé akce, které vedou k seznámení českých spoluobčanů se situací v Sýrii. 

 

Jaké vidíte řešení konfliktu? 

Krvavý režim Asada ignoroval politická řešení a prosazoval vojenská. Usiluje o udržení politické moci „zuby nehty“. Takový režim nerozumí ničemu jinému než jazyku síly. I politická řešení musejí být podporována silou. Opozice potřebuje v boji proti diktátorskému režimu i proti silám temnoty zbraně. Bez změny rovnováhy sil poteče ještě hodně krve a humanitární katastrofa bude ještě větší. Na tom se shoduje převážná většina lidí, kteří odmítají žít ve stínu tohoto fašistického režimu. Samozřejmě jsou i ti, kteří z různých důvodů stojí na straně režimu. 

Celé znění rozhovoru s H. Charfem je umístěno v záhlaví článků. 

Na téma organizace Islámského státu a dění na Blízkém východě ve Studiu Zet hovořil také arabista Jan Čuřík. Záznam rozhovoru si můžete poslechnout zde.

Zdroj: Zet

Sýrie nemůže mít jen volbu Asad nebo Islámský stát, říká česko-syrský podnikatel Foto: Ilustrační foto. Zdroj: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.