Správa Hongkongu se opět pokouší jednat s demonstranty

Nejvyšší představitel hongkongské správy Leung Chun-jing vyzval k zahájení rozhovorů mezi vládou a demonstranty, kteří se již třetí týden dožadují demokratických voleb v ulicích města. Jeden pokus o vyjednávání již minulý týden selhal. Další by se měl uskutečnit již příští týden. 

Jednání byla naplánována již minulý týden, ty ovšem tamní úřady na poslední chvíli zrušily s tím, že dialog nemá šanci přinést konstruktivní výsledky.. Výsledkem byla eskalace situace a vyostřené střety mezi policií a demonstranty. 

Podle předsedy výkonné rady Hongkongu Leunga vedli hongkongští představitelé v posledních dnech se studenty rozhovory skrze prostředníky. Leung řekl, že by se schůzka týkající se demokratických reforem mohla uskutečnit již příští týden.

„Posledních pár dní... byli jistí prostředníci v kontaktu s Hongkongským studentským svazem. Vyjádřili jsme přání, aby se obě strany co nejdříve setkaly oficiálně,“ citovala Leunga agentura AP.

Leungovo oznámení by podle AP mohlo znamenat průlom ve stávající politické krizi, která od 28. září ochromuje město, v němž demonstranti blokují hlavní dopravní tepny.

Policie se v uplynulých dnech snažila nespokojence vyhnat z klíčových míst ve vládní a obchodní čtvrti. Dnes policisté znovu s použitím pepřových sprejů rozehnali demonstranty, kteří zablokovali hlavní ulici u sídla Leunga, jehož rezignaci požadují. Stovky aktivistů se shromáždily i před policejními kasárnami v sousední čtvrti Wan Čchaj, aby protestovaly proti středečnímu zadržení 45 demonstrantů.

U sídla výkonné rady se protestující shromáždili s plastikovými zábranami, které je měly uchránit před zásahem policie. Strážci pořádku přesto proti demonstrantům použili pepřové spreje a protest rozprášili.

Ke zklidnění emocí vyzval demonstranty nejbohatší obyvatel města Li Kcha-šing. Nejmocnější asijský podnikatel vybídl protestující studenty, aby se vrátili domů. „Nedovolte, aby se dnešní vášně zítra změnily v lítost,“ vzkázal protestujícím Li.

Účastníci demonstrací žádají zrušení kontroverzní volební reformy, kterou schválila čínská vláda, a odvolání správce Hongkongu Leunga Čchun-jinga. Hongkong se před 17 lety vrátil pod čínskou správu s tím, že mu bude zaručena vysoká míra autonomie a svobod.

Peking ale v srpnu odmítl požadavek obyvatel Hongkongu, aby si v příštích volbách v roce 2017 směli svobodně zvolit budoucího vůdce. Kandidáty musí nejprve nominovat a schválit většinou hlasů speciální výbor a až pak o nich budou moci hlasovat voliči, nařídila vláda.

Zdroj: ČTK

Správa Hongkongu se opět pokouší jednat s demonstranty Foto: Demonstrující v ulicích Hongkongu Zdroj: ČTK

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.