Spotify se domluvila na nové dohodě s Warner Music Group, vstup na burzu se přibližuje

Streamovací hudební společnost Spotify se domluvila na nové dohodě s hudebním vydavatelstvím Warner Music Group. Jde přitom o poslední ze tří velkých nahrávacích společnosti, které se domluvily se Spotify na obnovení podmínek pro zpřístupnění svého hudebního portfolia pro 140 milionů uživatelů největší streamovací hudební platformy. Informaci přinesl zpravodajský portál BBC.

Společnost Spotify musela ovšem přistoupit na pár ústupků, aby tak dosáhla kýžené dohody. Umělci a samotná vydavatelství se potýkali v minulosti s nepatrnými příjmy od streamovacích společností oproti příjmům, které pramenily ze stahování skladeb nebo koupě fyzických hudebních nosičů.

Spotify se díky novým smlouvám od společností Sony, Universal a Warner dostane již tento rok na newyorkskou burzu cenných papírů.

„Naše partnerství s Warner Music Group pomůže v růstu nové hudební ekonomiky, kde se miliony umělců mohou okamžitě propojit se svými fanoušky a miliony fanoušků se naopak mohou spojit s umělci,“ BBC to sdělil šéf obsahu Spotify Stefan Blom.  

Související články:

Infografika: Spotify se daří i nadále udržovat krok s Apple Music

Infografika: Bude streaming hudby výdělečný? Spíš ne, ukazuje vývoj Spotify

Spotify si budou moci nově užívat hráči na konzoli Xbox One

Ředitel digitalizace Warner Music Ole Obermann zase na svém Instagramu podle BBC uvedl: „Trvalo nám chvíli, než jsme se k tomu dobrali, ale stálo to za to, protože jsme dospěli vyváženého souboru budoucích obchodních podmínek“. Podle Obermanna Warner Music společně se Spotify „nalezli vynalézavé způsoby, jak posílit hodnotu hudby, vytvořit další výhody pro hudebníky a udivovat fanoušky po celém světě“. Spotify má přitom ještě mnohem větší potenciál růstu a může tak oslovit mnohem větší základnu nových předplatitelů služby.

Konkrétní „vynalézavé způsoby“ nebyly popsány. Pokud je ale dohoda společnosti Warner Music podobná těm, co Spotify podepsalo se Sony Music a Universal, tak je pravděpodobné, že bude obsahovat klauzuli, která umožní vydavatelům ponechat neplatícím uživatelům určité interprety jen po určitou dobu. Takovýto krok zvýší poplatky za umělce, kteří nejsou spokojeni s nižšími příjmy plynoucími ze streamovacích služeb.

Spotify používá 60 milionů uživatelů. Nejbližším jeho konkurentem je Apple Music s 27 miliony předplatiteli.

České prostředí nabízí také svoji streamovací alternativu. Konkrétně jde o YouRadio. Tato hudební streamovací platforma se letos v rámci ocenění Creative Communication Award umístila v kategorii Média za první aplikací Stream na druhém místě. Předstihla tak například i aplikace DVTV, O2 TV nebo Sport.cz 

 

 

Zdroj: BBC, Zet

Spotify se domluvila na nové dohodě s Warner Music Group, vstup na burzu se přibližuje Foto: WDnet Creation / Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.