Spotřebitelská nálada Němců po roce a půl klesla, obávají se sankcí

Poprvé po více než roce a půl klesla spotřebitelská nálada v Německu. Index důvěry, který sestavuje výzkumná společnost GfK, se snížil kvůli obavám Němců z protiruských sankcí a konfliktů na Blízkém východě.   

Index důvěry v září klesl o 0,3 bodu na 8,6 bodu a byl tak největším propadem za více než tři roky a první od ledna 2013. Analytici dotazovaní agenturou Reuters v průměru očekávali, že hodnota indexu bude činit devět bodů. Nejhorší odhad přitom počítal s poklesem na 8,7 bodu.

„Eskalace situace v Iráku, Izraeli a východní Ukrajině, stejně jako pozvolné zrychlování spirály ruských sankcí, mají nyní také negativní dopad na dříve velmi optimistický hospodářský výhled Němců,“ uvedl analytik GfK Rolf Bürkl.

Sankce Německa vůči Rusku po červencovém pádu malajsijského letadle již ovlivnily vývoz a Bürkl upozornil, že se mohou stát reálným rizikem pro ekonomiku. Očekávání příjmů a ochota utrácet však zatím zůstávají relativně vysoké. Oba indikátory sice mírně klesly ve srovná s předchozím měsícem, zůstávají však na vysoké úrovni, dodal Bürkl. To je vítaná zpráva pro německou vládu a ekonomiku, pro kterou se domácí poptávka stává hlavním zdrojem růstu.

V posledních týdnech však německá ekonomika zažila několik šoků. Hrubý domácí produkt ve druhém čtvrtletí nečekaně klesl o 0,2 procenta. Podle ministerstva financí ruské sankce a ukrajinská krize poškodily důvěru a způsobily pokles. Konflikt také přispěl ke zhoršení nálady podnikatelů.

Na seznamu možných hrozeb pro ekonomiku je také neuspokojivé zotavování eurozóny z krize, stupňování konfliktu v Iráku a nízká důvěra investorů. Pokud se dále zhorší podmínky na domácím trhu, je pravděpodobné, že německou ekonomiku čekají ještě hroší časy, varoval GfK.

Zdroj: ČTK

Spotřebitelská nálada Němců po roce a půl klesla, obávají se sankcí Foto: Ilustrační foto. Zdroj: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.