Spotřebitelská důvěra v USA je po Trumpově zvolení nejvyšší za 15 let

Spotřebitelská důvěra ve Spojených státech v prosinci vzrostla na nejvyšší úroveň za více než 15 let. Informace vycházejí z výsledků průzkumu organizace Conference Board. Údaje vycházejí z optimismu Američanů po listopadových prezidentských volbách, ve kterých zvítězil republikánský kandidát Donald Trump.

Index spotřebitelské důvěry v prosinci vystoupil na 113,7 bodu z listopadových 109,4 bodu. Dostal se tak nejvýše od srpna 2001, kdy dosáhl 114 bodů. Lynn Francová, která v Conference Board řídí oddělení ekonomických ukazatelů, řekla, že povolební nárůst optimismu byl nejsilnější u starších Američanů.

„Zvolení Donalda Trumpa dostalo ekonomická očekávání domácností na velmi vysokou úroveň,“ uvedl analytik Stephen Stanley ze společnosti Amherst Pierpont Securities. „Teprve se ukáže, zda Trump bude schopen tato očekávání naplnit,“ dodal.

Analytik upozornil, že samotný nárůst spotřebitelské důvěry je pro ekonomiku příznivý, protože může vést k vyšším spotřebitelským výdajům. Ty v USA zajišťují více než dvě třetiny celkové ekonomické aktivity.

Růst americké ekonomiky ve třetím čtvrtletí dosáhl 3,5 procenta, nejprudšího tempa za dva roky. Míra nezaměstnanosti v USA je v současné době na devítiletém minimu 4,6 procenta.

 

 

Zdroj: ČTK

Spotřebitelská důvěra v USA je po Trumpově zvolení nejvyšší za 15 let Foto: photo_world / Shutterstock.com: Donald Trump

reklama

Další články

  1. Gazprom chce urovnat spor s Bruselem

    Byznys ·

    Plynárenský gigant Gazprom předložil Evropské komisi návrhy, pomocí nichž má v úmyslu urovnat spor pojící se k údajným monopolním praktikám firmy. Informovala o tom ru…

  2. Rusko letos vyvezlo zbraně za 336 miliard korun

    Byznys ·

    Vývoz zbraní uskutečněný divizí ruské státní exportní firmy Rosoboronexport za letošní rok zřejmě stoupne na 13 miliard dolarů (336,1 miliardy Kč) z loňských 12,7 mili…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.