Spotřebitelská důvěra v Německu stoupla na nejvyšší úroveň za posledních 15 let

Spotřebitelská důvěra v Německu se v závěru léta navzdory některým negativním vlivům nečekaně zlepšila. Její ukazatel vystoupil na nejvyšší úroveň za posledních 15 let, ukázaly dnešní výsledky měsíčního průzkumu společnosti GfK. Náladu spotřebitelů v největší evropské ekonomice přitom ještě před měsícem negativně ovlivnilo rozhodnutí Britů odejít z Evropské unie.

Index nálady německých spotřebitelů pro září stoupl na 10,2 bodu ze srpnové úrovně rovných deseti bodů a dostal se nejvýše od června 2015. Analytici oslovení agenturou Reuters přitom čekali další pokles na 9,9 bodu. Výše byl index GfK, který je založen na průzkumu mezi zhruba 2000 Němci, už jen v říjnu 2001.

„Zdá se, že britské rozhodnutí odejít z EU způsobilo mezi německými spotřebiteli pouze dočasnou nejistotu,“ uvedl ke zprávě pracovník GfK Rolf Bürkl. Index očekávání osobních příjmů vzrostl o více než osm bodů na 58,3 bodu a byl druhý nejvyšší v historii tohoto zjišťování. Výrazně se zvýšila rovněž ochota k nákupům.

Údaje GfK naznačují, že největší evropskou ekonomiku budou dál podporovat spotřební výdaje. „Chuť Němců nakupovat zůstává navzdory brexitu a hrozbám teroru nenarušená,“ konstatoval Bürkl.

Podnikatelská nálada v Německu se naopak tento měsíc nečekaně zhoršila a index nálady, který měří mnichovský ústav Ifo, klesl nejníže od prosince 2014. Podnikatelé jsou po rozhodnutí Británie opustit Evropskou unii méně optimističtí a hodnotí hůře svou současnou i budoucí situaci.

Německá ekonomika loni vzrostla o 1,7 procenta. Růst tak mírně zrychlil z předloňských 1,6 procenta a dosáhl nejprudšího tempa za poslední čtyři roky. Německá vláda v dubnu předpověděla, že letos by tempo hospodářského růstu mělo zůstat na loňské úrovni, odhad růstu na příští rok ale snížila na 1,5 procenta z dříve předpokládaných 1,8 procenta.

 

 

Zdroj: ČTK

Spotřebitelská důvěra v Německu stoupla na nejvyšší úroveň za posledních 15 let Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Poslední „svezení“ v Rolls-Royce Phantom

    Tech ·

    Britský výrobce luxusních vozů Rolls-Royce letos po 13 letech ukončí výrobu sedmé generace svého modelu Phantom. Nová vlajková loď značky přijde na trh až v roce 2018.…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.