Spotřebitelské ceny v Německu loni rostly nejpomaleji od 2010

Spotřebitelské ceny v Německu vzrostly loni v průměru o 1,5 procenta, což byl nejpomalejší růst od roku 2010. Oznámil to dnes spolkový statistický úřad. Statistici rovněž potvrdili předběžný údaj za prosinec, kdy meziroční inflace mírně vzrostla na 1,4 procenta z 1,3 procenta v listopadu a meziměsíčně byly ceny vyšší o 0,4 procenta.

Inflaci loni táhly vzhůru hlavně ceny potravin, které se za celý rok zvýšily o 4,4 procenta. Zdražily všechny skupiny potravin. Ceny energií se zvýšily o 1,4 procenta, v jednotlivých kategoriích byl však vývoj různý. Elektřina zdražila o 11,9 procenta, ceny topného oleje naopak klesly o šest procent a pohonných hmot o 3,4 procenta.

V prosinci se ceny potravin meziročně zvýšily o 3,2 procenta, hlavně kvůli zdražení cen jedlých tuků a olejů a mléka a vajec. Zlevnily však káva, čaj a kakao. Ceny energií se zvýšily o 1,1 procenta. Spotřební elektronika naopak zlevnila o 5,1 procenta.

Podle údajů harmonizovaných s metodikou výpočtu Evropské unie spotřebitelské ceny meziměsíčně stouply o půl procenta. Meziroční inflace činila 1,2 procenta.

Německá inflace stále zůstává pod dvouprocentním limitem, který Evropská centrální banka (ECB) považuje za strop cenové stability. Podle analytiků bude ale zřejmě dál růst, což může být problém pro ECB, která stanovuje jednotnou měnovou politiku pro všechny země eurozóny. Zatímco v Německu inflace už několik měsíců roste, ve většině ostatních zemí eura se naopak ještě pod vlivem recese a dluhové krize dál snižuje. Podle předběžných údajů se v prosinci v celé eurozóně snížila na 0,8 procenta z listopadových 0,9 procenta.

Zdroj:ČTK

Spotřebitelské ceny v Německu loni rostly nejpomaleji od 2010 Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.