Spotřeba plynu byla loni kvůli počasí nejnižší za posledních deset let

Česko loni spotřebovalo kvůli teplému počasí nejméně plynu za deset let, když vyčerpalo 7,28 miliardy metrů krychlových. Češi pak podle Energetického regulačního úřadu (ERÚ) loni spotřebovali o 12 procent méně zemního plynu než v roce 2013. 

„Loňský rok byl u nás nejteplejším za posledních 50 let, bohužel tomu odpovídá i výrazně nižší spotřeba plynu,“ uvedl předseda Českého plynárenského svazu Miloslav Zaur. Podle ERÚ byla loni průměrná teplota v Česku 9,7 stupně Celsia, což je o 1,8 stupně více než je normál.

V České republice je asi 2,85 milionu odběratelů zemního plynu. Z toho je 92,8 procenta domácností a 7,2 procenta maloodběratelů, středních odběratelů a velkoodběratelů. Na spotřebě mají největší podíl právě velkoodběratelé, kteří podle ERÚ loni spotřebovali 3,41 miliardy metrů krychlových, což je o šest procent meziročně méně.

Ještě větší pokles zaznamenala spotřeba domácnosti. Ty podle ERÚ spotřebovaly 1,99 miliardy metrů krychlových plynu, o zhruba pětinu méně než předloni.

 

Zdroj: ČTK

Spotřeba plynu byla loni kvůli počasí nejnižší za posledních deset let Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.