Společnosti s ženami v managementu fungují lépe, zjistila studie

Studie s názvem „Žena v podnikání: hodnota rozmanitosti“ provedená Spojenými státy, Velkou Británií a Indií zjistila, že firmy s výhradně mužským vedením trpí častěji ztrátami způsobenými riskantním obchodováním. Ze studie vyplývá, že firmy fungují lépe, pokud mají v nejvyšší managementu alespoň jednu ženu. Informoval o tom server britského listu The Guardian.

Veřejně obchodované společnosti s pouze mužským vedením ztratily loni v investičních výnosech na 430 miliard liber. Ve Velké Británii šlo o 49 miliard liber, což jsou asi 3 procenta britského ročního HDP. Ve Spojených státech firmy s výhradně mužským managementem ztratily na riskantních investicích 373 miliard liber, v Indii to bylo 9 miliard liber. Studie je podle listu The Guardian dalším důkazem toho, že přítomnost žen v nejvyšším managementu přináší firmám výhody.

V březnu zaujímaly ženy 23,5 % vedoucích pozic v indexu 100 britských firem s nejvyšší tržní kapitalizací (FTSE 100). Podle Guardianu má ale pouze 8,6 % z těchto firem čistě ženské vedení. Před čtyřmi lety to přitom bylo 5,5 %. Data tedy ukazují na pomalé přibývání firem s výhradně ženským řízením. 

O rozdílném způsobu vedení firem ze strany mužů a žen je přesvědčena i podnikatelka Helena Kohoutová. Ta v rozhovoru pro rádio Zet řekla, že ženy podnikají obezřetněji, jsou rozvážnější ve svých investicích a jsou trpělivější. Problémem ale podle Kohoutové je, že si ženy podnikatelky málo váží samy sebe. Rozhovor si můžete poslechnout zde

 

Zdroj: The Guardian, Zet

Společnosti s ženami v managementu fungují lépe, zjistila studie Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. Nemoc se neptá, kdo zajistí rodinu. Ptejte se vy!

    Společnost ·

    Česká republika zaujímá přední příčky v počtu onkologických onemocnění. Ze statistik pojišťoven vyplývá, že každý třetí Čech onemocní rakovinou a každý čtvrtý na ni ze…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.