Společnosti O2 a T-Mobile spustily vysokorychlostní síť LTE

Telekomunikační společnosti O2 a T-Mobile spustily v prvních oblastech sdílené rychlé mobilní sítě LTE. O2 zatím pokrývá oblast na Pelhřimovku a T-Mobile na Táborsku. Oba operátoři chtějí do konce roku rozšířit 4G síť i na zbytek repuliky.

Podle tiskové zprávy, kterou společnosti vydaly, budou využívat svou vlastní síťovou infrastrukturu. Svým zákazníkům poskytnou v pokrytých lokalitách mobilní internet o rychlosti až 75 Mbit/s pro stahování dat a až 25 Mbit/s pro nahrávání, tedy několikanásobně více než u stávajících sítí 3G.

V budoucnu budou tyto rychlosti dále navyšovat. O2 již například nasadil do veřejného provozu na vysílači u obce Černovice technologii LTE Advanced (LTE-A). Díky ní lze s patřičnými přístroji využít při stahování dat rychlost až 185 Mbit/s.

Na Pelhřimovsku jsou nově pokryté například obce Čížkov, Eš, Samšín, Bořetice, Bohdalín, Čáslavsko, Zhořec, Těmice nebo Cetora. Na Táborsku pak Radenín, Smilovy Hory, Vodice, Pohnánec, Dolní Hořčice, Pohnání a Zadní Střítež.

Operátoři podepsali smlouvu o sdílení mobilních sítí čtvrté generace na začátku května a ještě letos chtějí pokrýt většinu území Česka. Úspory ze sdílení oběma firmám umožní další investice do provozovaných sítí a nabízených služeb. Sdílení vysílačů navíc dovolí pokrytí nejrychlejším mobilním internetem v dřívějším termínu, než stanovují podmínky aukce.

Sdílení sítí čtvrté generace se týká celého území ČR mimo Prahy a Brna. O2 bude odpovědné za jejich správu a provoz ve východní části České republiky, T-Mobile je bude provozovat v západní části území. Firmy zároveň jednají s konkurenčním Vodafonem, který by se rád k projektu připojil.

Zdroj: ČTK

Společnosti O2 a T-Mobile spustily vysokorychlostní síť LTE Foto: guidecomm.net

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.