Společnosti Lenovo a IBM se dohodly na akvizici za 2,3 miliardy dolarů

Čínská společnost Lenovo Group koupí divize počítačových serverů od americké technologické firmy International IBM za zhruba 2,3 miliardy dolarů (asi 46,3 miliardy Kč). V technologickém sektoru jde o největší převzetí, jaké kdy čínská firma ohlásila.

Čínský výrobce počítačů Lenovo Group se dohodl na koupi divize levných počítačových serverů od americké technologické společnosti International Business Machines (IBM). Hodnota dlouho očekávané transakce činí zhruba 2,3 miliardy dolarů (asi 46,3 miliardy Kč). V technologickém sektoru jde přitom podle agentury Reuters o největší převzetí, jaké kdy nějaká firma z Číny ohlásila.

Lenovo za divizi x86 zaplatí 2,07 miliardy dolarů v hotovosti a zbytek v akciích. Transakce přišla necelých deset let poté, co čínská firma za 1,75 miliardy dolarů koupila divizi IBM pro výrobu osobních počítačů. Akvizice Lenovu pomohla stát se největším dodavatelem počítačů na světě.

Trh osobních počítačů je ale teď v útlumu, a to kvůli ostré konkurenci ze strany tabletů a chytrých telefonů. Lenovo se proto snaží své příjmy diverzifikovat. Ohlášená transakce by měla zvýšit podíl firmy na trhu se servery na 14 procent ze současných dvou.

Největší světový dodavatel technologických služeb IBM jednal s Lenovo Group o prodeji své divize serverů už loni. Jednání ale ztroskotala na ceně, kterou společnost Lenovo odhadla pod 2,5 miliardy dolarů (zhruba 50 miliard Kč).

Nejnovější dohoda je podle oznámené ceny významnější, než loňská akvizice čínské internetové společnosti Baidu, která za 1,85 miliardy dolarů koupila obchod s aplikacemi 91 Wireless. Poukazuje zároveň na rostoucí moc čínských technologických společností, které usilují o expanzi v zahraničí.

Divize x86 prodává servery pro firemní datová centra. Podle analytiků by pro Lenovo pravděpodobně mohlo být snazší prodat servery x86 jiným čínským společnostem, než by to bylo pro IBM.

Americká firma v posledním desetiletí přesouvá pozornost od počítačového hardwaru k lukrativnějším službám a softwaru. „Prodej divize umožní IBM soustředit se na systémové a softwarové inovace,“ uvedla společnost.

Zdroj: ČTK

Společnosti Lenovo a IBM se dohodly na akvizici za 2,3 miliardy dolarů Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.