Společnosti E.ON klesly za první pololetí zisky o 12 procent

Provozní zisk největší německé energetické společnosti E.ON v prvním pololetí klesl o 12 procent na pět miliard eur.  Na hospodářské výsledky měly podle agentury Reuters negativní vliv ztrátové elektrárny a zhoršující se podmínky v Rusku.

Na ziskovost podniku E.ON má nyní negativní dopad zpomalení růstu ruské ekonomiky a oslabení ruského rublu. Provozní zisk ruské divize E.ON se v pololetí propadl o čtvrtinu na 268 milionů eur. Rubl letos vůči euru v důsledku ukrajinské krize oslabil o téměř sedm procent. To po přepočtu snižuje hodnotu ruských příjmů E.ON.

„Sledujeme ukrajinskou krizi s určitými obavami,“ uvedl ředitel podniku Johannes Teyssen. Firma podle něj nicméně předpokládá, že navzdory ukrajinské krizi bude nadále schopna úspěšně spolupracovat s ruskými podniky.

Společnost E.ON je s Ruskem spojena na několika úrovních. Působí na ruském trhu s elektřinou, je odběratelem ruské plynárenské společnosti Gazprom a vlastní čtvrtinový podíl na velkém nalezišti plynu v Sibiři, upozorňuje agentura Reuters.

Pololetní zisk však mírně překonal očekávání analytiků, kteří jej odhadovali na 4,9 miliardy eur. „E.ON si v obtížném prostředí vedla celkem dobře,“ řekl Teyssen. Firma potvrdila, že v celém letošním roce nadále očekává provozní zisk v rozmezí od osmi do 8,6 miliard eur.

Cena akcií společnosti po zveřejnění výsledků stoupla o více než čtyři procenta. Během uplynulých šesti let se nicméně tržní hodnota E.ON propadla téměř o tři čtvrtiny na zhruba 27 miliard eur.

E.ON se podobně jako další německé energetické podniky potýká s negativními dopady rozhodnutí německé vlády opustit jadernou energii. Čelí rovněž masivní podpoře výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů, která tlačí její konvenční elektrárny do ztrát.

V jižních Čechách a na jižní Moravě zásobuje E.ON elektřinou 1,2 milionu zákazníků. Podíl E.ON na českém trhu činí asi 20 procent. V oblasti plynu v tuzemsku disponuje více než 4000 kilometrů dlouhou sítí. Zároveň zásobuje plynem přes 120.000 zákazníků v jižních Čechách a na jižní Moravě.

Zdroj: ČTK

Společnosti E.ON klesly za první pololetí zisky o 12 procent Foto: Ilustrační foto. Zdroj: ČTK

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.