Společnost Intel odkoupí svého konkurenta Altera za téměř 17 miliard dolarů

Světový výrobce čipů americká společnost Intel odkoupí za zhruba 16,7 miliard dolarů (více než 413 miliard korun) svého konkurenta společnost Altera. Zahraniční agentury informovaly o tom, že se jedná o největší obchod Intelu v jeho padesátileté historii. Intel se pomocí tohoto obchodu snaží kompenzovat zpomalující poptávku v odvětví osobních počítačů, pro něž dodává procesory.  

Transakce by Intelu měla pomoci rozšířit nabídku lukrativnějších čipů používaných například v datových centrech. Spojením s Alterou bude Intel moci prodávat programovatelné čipy z produkce Altery. Ty se používají mimo jiné k rychlejšímu vyhledávání na internetu.

Transakce rovněž pomůže Intelu více se angažovat v takzvaném internetu věcí, který spočívá v připojování domácích spotřebičů k internetu, napsala agentura Reuters.

Intel nabídl za každou akcii Altery 54 dolarů. To je více než desetiprocentní prémie proti páteční ceně na burze. Podniky předpokládají, že transakce bude dokončena v příštích šesti až devíti měsících. Altera se stane jedním z útvarů Intelu.

Spekulace o snaze Intelu převzít Alteru se objevily už na konci března, kdy o nich informoval deník The Wall Street Journal. Cena, kterou Intel za Alteru nakonec platí, je proti tehdejší ceně vyšší o zhruba 56 procent. Jednání prošla dynamickým vývojem, šéfové vyjednávacích týmů několikrát od jednacího stolu odešli, než jednání obnovili a dohodli se na kompromisních podmínkách.

Začlenění Altery pomůže vytvořit novou třídu výrobků, které zákazníkům přinesou výrazné zlepšení výkonu, nižší náklady a budou mnohem přizpůsobivější, řekl Reuters finanční ředitel Intelu Stacy Smith.

Obě firmy spolu již nějakou dobu spolupracují. Intel pro Alteru vyrábí některé špičkové čipy, které tato podstatně menší společnost navrhuje. Naopak Altera mohla díky dlouhodobému kontraktu z roku 2013 využívat ve svých plánech některé technologie Intelu.

V roztříštěném sektoru polovodičů je převzetí Altery třetí velkou transakcí tohoto roku, napsala agentura Reuters. Zatím největší letošní obchod dojednal výrobce čipů Avago Technologies, který se dohodl na převzetí konkurenta Broadcom za 37 miliard dolarů v hotovosti a v akciích. Firmy o této transakci informovaly minulý týden.

 

Zdroj: ČTK

 

Společnost Intel odkoupí svého konkurenta Altera za téměř 17 miliard dolarů Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

  1. OPEC těžební limit nesníží, tvrdí delegáti

    Byznys ·

    Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) ponechá podle významného delegáta OPEC z oblasti Perského zálivu na nadcházejícím zasedání současný limit těžby ropy beze změn…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.