Spojené státy povolily společnosti Shell obnovení zkušebních vrtů v aljašské Arktidě

Britsko-nizozemská ropná společnost Shell se vrátí k průzkumu možných nových ložisek ropy v oblasti Čukotského moře. Ministerstvo vnitra Spojených států totiž Shellu povolilo v Arktidě obnovit zkušební vrty. Stalo se tak tři roky poté, co firma s průzkumem v aljašské Arktidě přestala. Proti rozhodnutí o obnovení průzkumu brojí ekologové v čele s organizací Greenpeace. 

„Arktida je důležitou součástí národní energetické strategie. My budeme i nadále uplatňovat vyvážený a promyšlený přístup k využívání moří u pobřeží Aljašky pro průzkum ložisek ropy nebo zemního plynu,“ řekl americký ministr vnitra Sally Jewell.

Podle Jewella je s ohledem na životní prostředí nutné zajistit, aby všechny činnosti byly prováděny bezpečně a zodpovědně.

Úřady nyní budou posuzovat plány ropné společnosti Shell na průzkum. Na základě procesu, který bude trvat nejméně 30 dní, vypracují posudek, který ukáže, jaký bude mít těžba vliv na životní prostředí.

Ropná společnost za poslední pátrání po ropě a zemním plynu na Aljašce utratila 5 miliard dolarů. Shell se však i přesto nadále domnívá, že tento region disponuje velkým množstvím nevyužitých rezerv ropy, jež by mu mohly zajistit rychlou záruku návratnosti investic. Firmu při pokusech najít další ložiska neodrazuje ani propad ceny ropy pod úroveň 50 dolarů za barel.

Společnost Shell je připravená v případě objevení ropných ložisek použít v Čukotském moři dvě vrtné plošiny, které jsou schopny denně vytěžit až 400 tisíc barelů ropy.

Rozhodnutí Spojených států kritizovala nezisková organizace pro ochranu životního prostředí Greenpeace. Aktivista orientující se na oblast Arktidy Ian Duff řekl, že jde o neobhajitelné rozhodnutí. „Arktický led taje v důsledku změn klimatu. Místo varování v tom Shell vidí pouze zisk. Aby peníze získal, musí více vrtat a to i přesto, že vrtání způsobuje tání ledovců. Všechny důkazy ukazují, že Shell nedokáže vrtat v oblasti Arktidy bezpečně,“ řekl Duff. 

 

Zdroj: The Telegraph, Zet

 

Spojené státy povolily společnosti Shell obnovení zkušebních vrtů v aljašské Arktidě Foto: M DOGAN / Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.