Spojené státy opět snížily odhady těžby ropy pro příští rok

Úřad pro energetické informace (EIA) při ministerstvu energetiky Spojených států včera informoval o tom, že produkce ropy ve Spojených státech v příštím roce klesne o 570 tisíc barelů denně na 8,76 milionů barelů. Odhady těžby ropy ve Spojených státech se tak pro příští rok znovu snížily. Letos se ale těžba má oproti loňsku zvýšit o 630 tisíc barelů na 9,33 milionu barelů denně. Přiblíží se tak rekordu 9,6 milionu barelů denně z roku 1970. 

EIA před měsícem odhadl, že produkce ropy příští rok klesne o 520 tisíc barelů denně a letos se zvýší o 580 000 barelů, včera však svoje odhady upravil. Pokles produkce je důsledkem nízkých světových cen suroviny a postupného snižování počtu nových vrtů v USA.

I přes celkový pokles by těžba v některých oblastech měla dál růst, řekl podle agentury Reuters Adam Sieminski z EIA. Týkat se to má zejména produkce v Mexickém zálivu. Prudký pokles světových cen suroviny ale tlačí dolů relativně nákladnou těžbu z břidlicových ložisek, která se v USA zasloužila o prudký rozvoj celkové těžby v posledních letech.

Ceny ropy včera klesly na sedmiletá minima a za poslední rok a půl se snížily o zhruba dvě třetiny.

Těžba ropy v USA obnovila růst po téměř čtvrtstoletí poklesu v roce 2009 a v posledních třech letech se zvyšovala rekordními tempy kolem 15 procent ročně. O prudký nárůst produkce ropy v USA se zasloužil nástup technologie takzvaného frakování, kdy se propustné horniny, zejména břidlice, hydraulicky štěpí ve velkých hloubkách.

EIA v jarním dlouhodobém výhledu odhadl, že v roce 2020 dosáhne produkce svého vrcholu na 10,6 milionu barelů denně, což bude o milion barelů více, než úřad odhadoval ještě před rokem. Těžba v USA by tím překonala nynější úrovně produkce největších světových těžařů, tedy Ruska a Saúdské Arábie.

 

 

 

Zdroj: ČTK

Spojené státy opět snížily odhady těžby ropy pro příští rok Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.