Spojené státy jsou ve vědě a výzkumu významným partnerem

Premiér Andreje Babiš ve Spojených státech se minulý týden kromě návštěvy Bílého domu věnoval také tématu výzkumu a vývoje. Navštívil Americkou obchodní komoru, National Science Foundation a také Marylandskou univerzitu. Na cestě ho doprovázel Karel Havlíček, místopředseda vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace. V jaké situaci se nachází oblast vědy a výzkumu ve Spojených státech? A co může přinést návštěva premiéra Babiše do česko-americké spolupráce v této oblasti? To na Youradio News prozradil Aleš Vlk z portálu Vědavýzkum.cz

„Stejně jako v Česku či celé Evropské unii je hlavním tahounem investic do výzkumu a vývoje podnikový sektor. Investuje přibližně 2/3 celkových prostředků na VaV. Když srovnáme výdaje na VaV vzhledem k hrubému domácímu produktu, tak Spojené státy vydaly například v roce 2016 2,74 procenta. EU28 vydala v průměru 2,04. Přes 3 procenta se dostaly pouze Dánsko, Rakousko a Švédsko. Mezinárodnímu srovnání vévodí Korea a Izrael – ty investovaly do VaV přes 4 procenta“, říká Aleš Vlk.

V globálním srovnání je velmi silný především americký akademický sektor. Špičkové univerzity se umísťují na předních místech mezinárodních žebříčků. Například v žebříčku Times Higher Education pro rok 2019 se v první desítce kromě britského Oxfordu a Cambridge umístily pouze americké vysoké školy. V první stovce je pak 41 amerických univerzit.

Spolupráce ve výzkumu a vývoji mezi Českem a Spojenými státy je poměrně silná. Ve Spojených státech působí jeden ze dvou českých vědeckých diplomatů. Mezi perspektivní oblasti spolupráce patří například fyzika – laserové centrum ELI Beamlines v Dolních Břežanech spolupracovalo při dodávkách nejmodernějšího laseru svého druhu s americkou laboratoří Lawrence Livermore National Laboratory v Kalifornii. Mezi další aktuální témata patří energetika, medicína či letecký průmysl.

 

 

Zdroj: YRN

 

 

Spojené státy jsou ve vědě a výzkumu významným partnerem Foto: YRN

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.