Spojené státy investují 1,2 miliardy dolarů do boje proti rezistentním bakteriím

Spojené státy připravují ambiciózní plán na boj proti bakteriím, které jsou stále odolnější vůči běžně používaným antibiotickým lékům, uvádí agentura Reuters. Plán si vyžádá kromě rozsáhlých investic také široké změny v legislativě.

Lékaři a další experti už desítky let varují před bakteriemi, které dokážou antibiotikům odolávat a způsobují tak desítky tisíc úmrtí ročně. Podle agentury Reuters je dokonce tímto problémem ohrožen celý dosavadní pokrok lidstva v oblasti medicíny.

Plán Spojených států počítá s tím, že se během následujících pěti let podaří díky investicím do vývoje nových antibiotik a diagnostických přístrojů výrazně snížit podíl smrtelných infekcí způsobených rezistentními bakteriemi. Mezi další plánovaná opatření patří větší dohled nad předepisováním antibiotik lidem i hospodářským zvířatům a intenzivnější mezinárodní spolupráce v rámci Světové zdravotnické organizace. Podle agentury Reuters se 70 procent antibiotik prodaných ve Spojených státech podává hospodářským zvířatům.

Právě široká spolupráce je podle expertů klíčová, protože nadužívání antibiotik dalo vzniknout problému, který se rychle vymkl kontrole. Administrativa amerického prezidenta Baracka Obamy proto navrhla zdvojnásobit investice do boje proti rezistentním bakteriím na 1,2 miliardy dolarů.

Americká centra pro kontrolu a prevenci onemocnění odhadují, že se jen v USA nakazí každý rok rezistentními bakteriemi na dva miliony lidí, 23 tisíc jich pak na následky takové infekce zemře. Odbornicí na tuto problematiku podle agentury Reuters navíc tvrdí, že jde spíše o konzervativní odhad.

 

Zdroj: Reuters

 

Spojené státy investují 1,2 miliardy dolarů do boje proti rezistentním bakteriím Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

 1. Ceny ropy rostly kvůli vojenské operaci v Jemenu

  Byznys ·

  Ceny ropy včera vzrostly o téměř pět procent. Reagovaly tak na zahájení válečné operace Saúdské Arábie a jejích spojenců proti šíitským povstalcům v Jemenu. Zemí totiž…

 2. Ruské bance Sberbank loni klesl zisk o pětinu

  Byznys ·

  Největší ruské bance Sberbank klesl v loňském roce zisk o 20 procent na 290,3 miliardy rublů (127,8 miliardy Kč). K poklesu přispěl zejména růst rezerv na ztrátové úvě…

 3. Automobilka Ford otevřela v Indii nový závod

  Byznys ·

  Automobilka Ford Motor zahájila výrobu v nové indické továrně, díky které má ztrojnásobit vývoz vozů z Indie. Do nového závodu Ford investoval jednu miliardu dolarů (2…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.