Spojené státy hodlají Číně vyčíst ekonomickou agresi

Nová bezpečnostní strategie, kterou se v pondělí chystají vyhlásit Spojené státy, označí Čínu za "ekonomického agresora". Listu Financial Times (FT) to sdělil anonymní zdroj obeznámený s dokumentem. Nejmenovaný činitel z Bílého domu ale takové tvrzení odmítl jako nepřesné.

"Strategie národní bezpečnosti pravděpodobně definuje Čínu jako konkurenta v každé oblasti," uvedl zdroj FT. "Nejen konkurenta, ale i jako hrozbu, a proto podle názoru mnohých v této vládě, i jako protivníka," dodal zdroj.

Jeden z činitelů z Bílého domu televizi CNBC řekl, že článek FT je nepřesný. Strategie podle něj výraz "ekonomická agrese" nespojuje výslovně s Čínou.

Americký prezident Donald Trump během předvolební kampaně Peking ostře kritizoval. Vadil mu zejména vysoký obchodní deficit, který Spojené státy vůči Číně mají. Po svém zvolení ale Trump rétoriku zmírnil a odmítl například označit Peking za měnového manipulátora. Na druhou stranu v srpnu nařídil prošetřit údajné čínské krádeže amerického duševního vlastnictví.

Podle CNBC přijal Trump vůči Pekingu smířlivější postoj, protože potřeboval jeho pomoc v řešení severokorejské hrozby. Zdroj FT však tvrdí, že nyní má Trump pocit, že Čína nedělá dost pro zastavení zbrojního programu KLDR ani pro vyrovnání americko-čínské obchodní bilance.

Trumpův později odvolaný poradce Steve Bannon v srpnu prohlásil, že Spojené státy jsou v ekonomické válce s Čínou, kterou prý Washington nyní prohrává.

 

Zdroj: ČTK

Spojené státy hodlají Číně vyčíst ekonomickou agresi Foto: Shutterstock

reklama

Další články

  1. Prezidentské kampaně? Zatím nuda a šeď...

    Společnost ·

    Bez výrazných zlomů či překvapení pokračuje podle politologů předvolební kampaň pro druhou přímou volbu prezidenta České republiky. Podle politologů oslovených ČTK se …

  2. Seehofer se stal znovu předsedou CSU

    Společnost ·

    Bavorská Křesťanskosociální unie (CSU) si dnes do svého čela znovu zvolila Horsta Seehofera. Na sjezdu v Norimberku od delegátů obdržel 83,7 procenta hlasů. Na bavorsk…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.