Spojené státy budou usilovat o diplomatické řešení ukrajinské krize, zbraně nedodají

Spojené státy neposkytnou ukrajinské armádě zbraně. Budou nadále usilovat o diplomatické řešení tamní krize. Prohlásil to včera mluvčí Bílého domu Josh Earnest. Podle něj není možné, aby USA mohly Ukrajině poskytnout pomoc v takovém rozsahu, aby se ukrajinské ozbrojené síly mohly vojensky vyrovnat Rusku. Diplomatický přístup řešení chce také německá kancléřka Angela Merkelová.

Z Washingtonu se dosud ozývaly hlasy, že administrativa prezidenta Baracka Obamy zvažuje skončit s dosavadním přístupem a začít Kyjevu dodávat zbraně. Spekulovalo se především o pokročilých obranných systémech, jako jsou radary pro sledování dělostřelecké palby či protitankové střely. Myšlenku vyzbrojení Ukrajiny podpořil i americký generál Philip Breedlove, který je vrchním velitelem sil NATO v Evropě.

O možnosti dodávek zbraní se hovoří v souvislosti s tím, že ukrajinské síly v posledních týdnech pod tlakem proruských separatistů zaznamenaly řadu vojenských neúspěchů. USA i NATO obviňují Rusko, že rebely vyzbrojuje. Moskva tato nařčení opakovaně odmítá a žádá důkazy.

 

Zdroj: ČTK

Spojené státy budou usilovat o diplomatické řešení ukrajinské krize, zbraně nedodají Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.