Spojené státy a Rusko nacvičovaly spolupráci vojenských letadel nad Sýrií

Ruské a americké letectvo společně nacvičovalo výměnu informací mezi letadly operujícími nad Sýrií a komunikaci s ruským řídícím střediskem v syrské Latákíji a americkým střediskem v Kataru. V uterý to v Moskvě oznámil mluvčí ruského generálního štábu. Ruská armáda podle něj spolupracuje i s umírněnou syrskou opozicí, díky níž zaměřila a zničila 24 nepřátelských cílů.

„Posádky ruských vojenských letadel a strojů mezinárodní koalice ve speciálně určené zóně provedly přiblížení na minimální bezpečnou vzdálenost asi 5,5 kilometru, navázaly spojení na předem dohodnuté frekvenci a vyměnily si informace o letových parametrech v ruštině a angličtině,“ řekl novinářům mluvčí Andrej Kartapolov.

Kromě toho se podle něj nacvičovala i výměna informací a součinnost mezi štáby operativních skupin a dispečery na ruské letecké základně Hmeimim u syrské Latákíje a ve středisku strategických leteckých operací USA v Kataru. Dojednáno bylo i vzájemné informování o „nebezpečné vojenské činnosti" v syrském vzdušném prostoru, řekl generál Kartapolov. Pentagon zatím o společných manévrech neinformoval.

Rusko se v Sýrii vojensky angažuje od konce září, kdy zahájilo letecké útoky proti teroristům. Moskva tvrdí, že terčem úderů jsou oddíly Islámského státu, západní spojenci podezírají ruskou armádu z útoků na umírněnou syrskou opozici, která bojuje proti prezidentu Bašáru Asadovi. Se zapojením Ruska do vzdušných operací navíc vznikly obavy z možných kolizí se spojeneckými letadly.

Společné manévry ruského a amerického letectva se podle Kartapolova uskutečnily včera dopoledne. Mluvčí rovněž uvedl, že o situaci v syrském vzdušném prostoru se také průběžně vzájemně informují Rusko a Izrael.

Kartapolov dále uvedl, že ruské ministerstvo obrany vytvořilo spolu s vedením umírněné syrské opozice „koordinační skupiny“ s cílem spolupracovat v boji proti teroristům z Islámského státu. „Takováto těsná spolupráce nám umožní spojit úsilí všech vládních vojsk a jiných syrských vlasteneckých sil, které byly dříve v opozici, a bojovat v jednotné frontě proti společnému nepříteli - mezinárodnímu terorismu,“ konstatoval ruský generál.

Kartapolov novinářům jmenovitě nesdělil, s kterými opozičními skupinami Moskva spolupracuje. „Složení a status koordinačních skupin teď z pochopitelných příčin oznamovat nebudeme,“ prohlásil. Dodal, že díky údajům od syrské opozice bombardovalo ruské letectvo už 24 objektů teroristů v Sýrii.

 

Zdroj: ČTK

Spojené státy a Rusko nacvičovaly spolupráci vojenských letadel nad Sýrií Foto: staras / Shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. Top 10 světových míst pro podnikání

    Byznys ·

    Volba místa pro zahájení nebo rozšíření podnikání s sebou nese značná rizika. Poradenská společnost Grant Thornton sestavila Index Globální Dynamiky (GDI), který za po…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.