Spojené státy a dalších 11 zemí dospěly k rozsáhlé dohodě o obchodním partnerství

Spojené státy, Japonsko a dalších deset zemí z oblasti kolem Tichého oceánu v pondělí dokončily rozsáhlou dohodu, která má uvolnit vzájemný obchod a stanovit společné standardy v mnoha oblastech, od práv zaměstnanců až po ochranu životního prostředí. Pakt pokrývá asi 40 procent světové ekonomiky a jednalo se o něm pět let. Včerejšímu oznámení předcházela pětidenní série jednání v americké Atlantě.

Dohoda v rámci takzvaného Transpacifického partnerství (TPP) zahrnuje Japonsko, Brunej, Malajsii, Vietnam, Singapur, Austrálii, Nový Zéland, Kanadu, Mexiko, Chile, Peru a Spojené státy. Mohla by ovlivnit prakticky všechno, s čím se obchoduje, od cen sýra až například po náklady na léčbu rakoviny.

Administrativa amerického prezidenta Baracka Obamy prosazovala dohodu v rámci obecnější strategie zvyšování vlivu Spojených států v rychle rostoucích asijských ekonomikách a vyvažování rostoucího vlivu Číny. Ta má druhou největší ekonomiku na světě, součástí nově dojednané dohody ale není. V budoucnu by se k ní ale mohla připojit.

„Jestliže více než 95 procent našich potenciálních zákazníků žije za našimi hranicemi, nemůžeme nechat vytvářet pravidla světové ekonomiky země jako je Čína,“ poznamenal Obama.

Dohodu nyní musejí ratifikovat zákonodárci dalších členských zemí a také americký Kongres. V něm ale pakt zřejmě narazí na odpor, řada zákonodárců z Obamovy Demokratické strany má totiž obavy z rušení pracovních míst v USA. Mezi opozičními republikány panuje obava, že američtí vyjednávači dojednali špatnou dohodu. Dříve než příští rok proto hlasování v americkém Kongresu nelze očekávat, poznamenala agentura AP.

Úřad amerického obchodního zmocněnce Michaela Fromana ve snaze nový obchodní pakt obhájit poznamenal, že TPP je vyváženou dohodou, která zvýší životní úroveň a sníží chudobu. Pakt sníží nebo odstraní celní a další překážky pro celou řadu zboží a služeb a zahrnovat bude i takové otázky, jako je rozvoj digitální ekonomiky nebo role státem vlastněných podniků ve světové ekonomice.

Americké odbory tvrdí, že američtí pracovníci budou v důsledku dohody čelit větší zahraniční konkurenci. „Pracující lidé vědí, že TPP by byla katastrofou,“ prohlásil ředitel odborového svazu Communications Workers of America Chris Shelton, podle kterého dohoda umožní další přesouvání pracovních míst do zahraničí.

Přestože pakt zahrnuje stovky položek zboží, jednání do poslední chvíle vázla na minimální ochranné lhůtě u práv pro využití dat při vývoji biologických léčiv, používaných například v boji proti rakovině nebo některým autoimunitním onemocněním. Do poslední chvíle se podle činitelů jednalo také o otázkách spojených s ochrannými opatřeními pro výrobce mléčných výrobků.

Spojené státy, Mexiko, Kanada a Japonsko se kromě toho mezi sebou dohodly na pravidlech, která určují, jak velká část vozidla musí být vyrobena v rámci účastnických zemí TPP, aby se na něj mohl vztahovat bezcelní status.

Japonský premiér Šinzó Abe označil základní dohodu za „dalekosáhlé opatření pro všechny zúčastněné země, které mají společné hodnoty a snaží se vybudovat svobodnou a spravedlivou ekonomickou zónu“.

 

Zdroj: ČTK

Spojené státy a dalších 11 zemí dospěly k rozsáhlé dohodě o obchodním partnerství Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Rusko zintenzivní vojenské útoky v Sýrii

    Společnost ·

    Rusko od středy podniklo desítky náletů na cíle v Sýrii a plánuje tuto ofenzivu ještě zesílit. Západní politici Rusko obviňují, že jeho letecké útoky nemíří jen proti …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.