Spojené arabské emiráty přestaly letecky útočit proti IS, koalice dostatečně nechrání piloty

Spojené arabské emiráty přestaly podle oficiálního tisku koncem prosince letecky útočit proti Islámskému státu (IS). Koalice totiž nemá dobře zajištěny záchranné akce pro případ pádu letadel a dostatečně nepodporuje sunnitské kmeny v Iráku. 

SAE odvolaly svá letadla po prosincové nehodě jordánského letce nad severní Sýrií. IS ho zajal a upálil. O vypovězení spolupráce emirátů informovaly teprve před několika dny Spojené státy, které koaliční akce koordinují.

Přerušení letů „souvisí s požadavkem zajistit náležitou ochranu všem pilotům účastnícím se útoků na IS, ale to není vše. Více než to ovlivnil rozhodnutí SAE fakt, že kolice nedostála svým slibům o podpoře sunnitů v (irácké provincii) Anbáru v jejich výcviku a vyzbrojení, aby se mohli zapojit do války proti IS,“ napsal list, který vychází v Abú Zabí.

SAE prý svou pozici nezmění, dokud koalice nepřehodnotí své plány na ochranu pilotů a vytvoření podmínek pro sunnity.

 

Zdroj: ČTK

Spojené arabské emiráty přestaly letecky útočit proti IS, koalice dostatečně nechrání piloty Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Nespolehlivých plátců DPH je mezi firmami 165

    Byznys ·

    Počet nespolehlivých plátců v registru plátců daně z přidané hodnoty (DPH) stoupl do února na 165 firem. Oproti listopadu jde o desetiprocentní nárůst. Téměř 70 procen…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.