Splnění výrobního cíle Tesly nemusí být udržitelné, firmu navíc zasáhl odliv mozků

Výrobce elektromobilů Tesla splnil svůj plán, když dokázal vyrobit týdně 5000 sedanů Modelu 3. Navzdory tomu společnost zažívá nelehké období. Firma se totiž otřásá v základech, když jí opouštějí zvučná jména. Firmu Elona Muska opustil například viceprezident zodpovědný za výrobu Doug Field, který dříve působil na vedoucích pozicích ve firmách Ford nebo Apple. Tesla odchod Fielda potvrdila internetovému magazínu Business Insider.

Je zapotřebí poukázat na fakt, že Field patřil mezi tři nejdůležitější inženýry Tesly. Spekulace o Fieldově konci v Tesle se objevily již letos v dubnu. Na jeho postu jej přitom nahradil samotný šéf Elon Musk. Stalo se tak poté, co se Tesle nepodařilo naplnit své cíle pojící se k produkci vozu Model 3. Detailněji jde o levnější variantu vozu, s kterým chce výrobce elektromobilů zasáhnout širší cílovou skupinu. Musk chtěl do konce března denně vyrobit 500 vozů. Tento cíl ovšem Tesla nenaplnila a začaly se objevovat zprávy ze zákulisí. 

Později po tomto nesplněném plánu Tesla Fiedla odsunula. O několik dalších týdnů později oznámil Field dovolenou. Po avizovaném odpočinku, ale přišel úplný konec ve společnosti.

„Po téměř pěti letech v Tesle Doug Field končí,“ řekl mluvčí Tesly. „Chtěli bychom Dougovi poděkovat za jeho tvrdou práci v průběhu let a za vše, co pro Teslu udělal,“ sdělil mluvčí podle Business Insideru.

 Zdroj: YouTube / Tesla

Začátkem dubna zpravodajský portál The Information vydal zprávu, ve které tvrdil, že na vrcholových úrovních manažerského týmu Tesly došlo k otřesu. Ve zprávě se konkrétně píše, že Musk vyčistil pole, aby převzal kontrolu nad výrobním procesem Modelu 3.

Musk následně zkritizoval na Twitteru autora zprávy Amira Efratiho. Souběžně s tím ale naznačil, že převzal kontrolu nad produkcí Modelu 3.

iHned.cz si všímá toho, že Tesla přišla s ohledem na Douga o člověka, který působil šest let na pozici vývojového inženýra ve firmě Ford. Zkušenosti získal i v rámci pozice ředitele pro technologie ve firmě Segway. Mezi lety 2008 až 2013 zase působil ve firmě Apple v divizi pro počítače Macintosh.

Podle iHned.cz není Field zdaleka jedinou vrcholnou osobou, jež Teslu opustila. Z Muskovy firmy totiž již dříve odešel bývalý prezident pro globální prodej a služby Jon McNeill nebo šéf zodpovědný za kontakt s úřady pro bezpečnost Matthew Schwall.

Konkurenční Uber si poté podle iHned.cz přetáhl na svoji palubu hlavní inženýrku zodpovědnou za vývoj baterií, Celinu Mikolajczakovou.

S tímto výpisem důležitých osob bychom mohli pokračovat mnohem déle. Otázkou zůstává, zdali odliv mozků společnosti prospěje. Vizionář Elon Musk nemůže přece stačit sám na všechno.

Důležité je si uvědomit, že ani dosažení cíle 5000 vyrobených vozů Modelu 3 nemusí být udržitelné. K jeho splnění došlo díky nepřetržitým směnám a provizorním linkám ve venkovním stanu. I přesto ale Tesla nedosáhla očekávání Wall Street na celkové dodávky.

 

 

Zdroj: Business Insider iHned.cz, YRN

 

Splnění výrobního cíle Tesly nemusí být udržitelné, firmu navíc zasáhl odliv mozků Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Piloti Ryanairu poprvé vstoupí do stávky

  Byznys ·

  Piloti irských nízkonákladových aerolinek Ryanair, kteří jsou členy profesního odborového svazu, půjdou poprvé do stávky. Společnost nesplnila jejich požadavky na zlep…

 2. Bakala přijde o prostory v Pařížské

  Byznys ·

  Městská část Praha 1 neprodlouží firmě Luxury Brand Management (LBM) manželů Bakalových pronájmy lukrativních prostor v Pařížské ulici. Smlouva skončí za rok a půl, do…

 3. USA ztrácejí trpělivost, vzkázal Trump NATO

  Společnost ·

  Americký prezident Donald Trump zaslal spojencům z několika zemí Severoatlantické aliance ostře formulovaný dopis s výčitkou nízkých výdajů na obranu a pohrůžkou, že S…

 4. Budvaru loni klesl zisk o sedm procent

  Byznys ·

  Budějovický Budvar měl loni tržby 2,47 miliardy korun, meziročně klesly o necelá tři procenta. Téměř o sedm procent byl nižší zisk před zdaněním, 314,7 milionu korun. …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.