Speciální ekonomické zóny mají přilákat investory do krajů s vysokou nezaměstnaností

V České republice vzniknou speciální ekonomické zóny, které budou mít za cíl podporovat kraje s vysokou nezaměstnaností. Minulý týden vládní novelu, která zóny zavádí schválil senát. S pomocí tak mohou počítat Moravskoslezský a Ústecký kraj. V rozhovoru pro rádio ZET o tom mluvil ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek. 

Problematickým bodem je podle Mládka skutečnost, že Evropská komise loni v červenci snížila maximální míru veřejné podpory v tuzemských regionech z čtyřiceti na pětadvacet procent. To Česko staví podle ministra do nevýhodné pozice především vůči konkurentům z Visegradské čtyřky. „My musíme být pružnější a ta podpora musí být strukturovanější, chceme-li udržet příliv investic,“ řekl Mládek.

V oblastech s vyšší mírou nezaměstnanosti tak mohou firmy dostat podle Mládka podporu až v hodnotě 200 tisíc korun za každé nové pracovní místo. Míra peněz, jakou stát investorům poskytne, bude záviset na tom, jaké množství jich na tuzemské území přijde a kolik z nich dá přednost podporovaným zónám v krajích s větší mírou nezaměstnanosti.

„Pokud by to bylo jen na investorech, tak oni by preferovali pouze zelenou louku u dálnice padesát kilometrů od německé hranice. Tam by chtěli všichni,“ sdělil Mládek.

Ministerstvo průmyslu a obchodu podle Mládka vybralo konkrétně zóny Ostrava - Mošnov nebo průmyslovou zónu Most Joseph. Dále pak bude k dispozici ještě jedna zóna v Holešově, která se nachází ve Zlínském kraji.

„My to musíme dělat více strukturovaně, protože ten problém je v tom, že my řešíme dva typy problémů. Buď se objeví investor a není dostatečně velká průmyslová zóna, pak jsme kritizováni za to, že nebyla včas připravena zóna, nebo občas to, že byly připraveny zóny v oblastech, kde to potřebujeme a ti investoři tam nepřišli,“ informoval Mládek. 

 

Zdroj: Zet

Speciální ekonomické zóny mají přilákat investory do krajů s vysokou nezaměstnaností Foto: ČTK/Doležal Michal: Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek

reklama

Další články

 1. BlackBerry se po třech letech vrátil k zisku

  Byznys ·

  Výrobce telefonů BlackBerry se ve čtvrtém čtvrtletí po více než třech letech vrátil k zisku. Jeho příjmy však stále klesají. Čistý zisk za tři měsíce do konce února či…

 2. Ceny ropy rostly kvůli vojenské operaci v Jemenu

  Byznys ·

  Ceny ropy včera vzrostly o téměř pět procent. Reagovaly tak na zahájení válečné operace Saúdské Arábie a jejích spojenců proti šíitským povstalcům v Jemenu. Zemí totiž…

 3. Ruské bance Sberbank loni klesl zisk o pětinu

  Byznys ·

  Největší ruské bance Sberbank klesl v loňském roce zisk o 20 procent na 290,3 miliardy rublů (127,8 miliardy Kč). K poklesu přispěl zejména růst rezerv na ztrátové úvě…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.