SPD zřejmě odvrátila politickou krizi v Německu. Neublíží to Schulzovi?

Rozhodnutí německé sociální demokracie (SPD) zahájeit koaliční rozhovory s konzervativní unií CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové pomohlo odvrátit vážnou vládní krizi, je přesvědčen německý list Rheinische Post. Předseda SPD Martin Schulz ale podle některých německých médií na sjezdu strany dost možná ztratil další část své autority.

"Ještě jednou to dopadlo dobře. SPD se při otázce velká koalice, nebo nové volby rozhodla pragmaticky a zodpovědně. To zaslouží respekt," píše deník Rheinische Post o nedělním těsném hlasování na sjezdu SPD. Delegáti šli podle listu za svým předsedou a hlasovali pro řadu bodů, které sociální demokraté v předcházejících sondovacích rozhovorech dokázali prosadit.

"Když teď členové strany dají svůj souhlas i po koaličních vyjednáváních, mohlo by mít Německo novou vládu ještě před Velikonocemi. Vážná vládní krize, možná dokonce ústavní krize je zatím odvrácena," hodnotí Rheinische Post. "Pravidla naší demokracie, ta psaná i nepsaná, fungují. To ukazuje, jak stabilní náš politický systém díky tradičním stranám je," píše list.

Stejně jako další deníky ale poznamenává, že příkladnou debatou a nedělním rozhodnutím sociální demokracie rozhodně nepřekonala své problémy. List Hannoversche Allgemeine Zeitung je dokonce přesvědčen, že předseda SPD Schulz mohl na sjezdu přijít o další kus autority, protože to byla šéfka stranických poslanců Andrea Nahlesová, kdo svým projevem a nasazením získal delegáty.

"Projev Schulze na mimořádném sjezdu byl takový, jaký Schulz prostě je: velmi fundovaný, dobře zdůvodněný, ale ne strhující. Naproti tomu šéfka poslanců Andrea Nahlesová svým skvělým projevem přesvědčila zřejmě i poslední nerozhodnuté," píše deník Rhein-Zeitung.

Některé listy podotýkají, že i ze sjezdu vyšla SPD rozdělená. "Když se to (obnovení velké koalice) nakonec nepovede, ztroskotá Schulz na náladě, kterou sám vyvolal. Vystupoval jako kandidát na kancléře, který nechtěl mít s velkou koalicí nic společného. Choval se tak, jakoby bylo možné se vládou s konzervativní unií a Angelou Merkelovou kontaminovat jako jaderným odpadem," míní Süddeutsche Zeitung.

 

Zdroj: ZET

SPD zřejmě odvrátila politickou krizi v Německu. Neublíží to Schulzovi? Foto: Shutterstock

reklama

Další články

  1. Šance Drahoše a Zemana na zvolení jsou vyrovnané

    Společnost ·

    Šance prezidenta Miloše Zemana (SPO) a bývalého předsedy Akademie věd Jiřího Drahoše na zvolení hlavou státu jsou podle průzkumu vyrovnané. Každého z nich chce podle š…

  2. Požár hotelu v Praze nepřežili čtyři lidé

    Společnost ·

    Sobotní požár hotelu v centru Prahy má už čtyři oběti. Dva mladí cizinci - jednadvacetiletý Němec a o rok mladší Jihokorejka - zemřeli na místě ještě před příjezdem zá…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.