SPD se po sporech vyslovila pro koaliční rozhovory s CDU/CSU, Merkelová rozhodnutí uvítala

Němečtí sociální demokraté (SPD) zahájí koaliční rozhovory s konzervativní unií CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové. Po několikahodinových debatách o tom v neděli rozhodl jejich sjezd v porýnském Bonnu. Další velká koalice je tak zase o krok blíž. Vzniknout by podle nejčastějších odhadů mohla v březnu, jisté to ale ještě zdaleka není.

V sociální demokracii panují na pokračování velké koalice značně odlišné názory, což ukázalo i nedělní hlasování, v němž se pro zahájení koaličních rozhovorů vyslovilo 362 delegátů, a proti nim 279. Podpora tak byla jen 56procentní.

Rozhodnutí předcházela několikahodinová diskuze, v níž koaliční rozhovory prosazovali předseda SPD Martin Schulz a další členové vedení strany, a proti se stavěli zejména mladí sociální demokraté a řadoví delegáti. V jejich sporu šlo především o to, jestli se SPD podařilo prosadit dostatek programových priorit v takzvaných sondovacích rozhovorech, které koaličnímu vyjednávání tradičně předcházejí, a také o to, jestli stranu účast na další velké koalici nepoškodí.

Vyjednávání o konkrétní podobě koaliční smlouvy by mělo začít v příštích dnech. Když SPD a CDU/CSU dospějí k dohodě, bude ji ještě muset schválit vnitrostranické referendum sociálních demokratů. Jeho souhlas je ale podle pozorovatelů nejistý, protože řadoví členové strany jsou k pokračování velké koalice ještě skeptičtější než delegáti, kteří hlasovali na sjezdu.

Velmi napjaté bylo už dnešní hlasování, při kterém nebylo na první pohled možné odhadnout většinu. Delegáti proto museli hlasovat znovu, a tentokrát se všechny jejich hlasy přesně počítaly. Na Schulzovi, který by v případě negativního výsledku dost možná musel v čele strany skončit, byla během několikaminutového sčítání jasně viditelná nervozita.

Merkelová rozhodnutí uvítala

Německá kancléřka a šéfka křesťanských demokratů Angela Merkelová nedělní rozhodnutí sociálních demokratů (SPD) zahájit koaliční rozhovory s konzervativní unií CDU/CSU uvítala. Strany podle ní ještě čeká hodně práce. CDU a CSU se o své vyjednávací taktice budou radit už v pondělí.

Výsledek „intenzivních a vskutku kontroverzních diskuzí“ sociálních demokratů Merkelová v krátkém večerním prohlášení pro média označila za pozitivní. „Pro nás je v těchto koaličních rozhovorech důležité, aby mělo Německo stabilní vládu, která se může zaměřit na otázky budoucnosti,“ podotkla také.

Rámcem koaličního vyjednávání, které začne v příštích dnech, podle ní bude dohoda ze sondovacích rozhovorů. Šéf sociálních demokratů Martin Schulz dal ale v neděli jasně najevo, že jeho strana bude chtít znovu otevřít i některé otázky, které už strany projednaly.

„Je před námi ještě hodně práce,“ podotkla Merkelová, která si přeje, aby koaliční rozhovory byly jasně zaměřené na cíl, intenzivní a uskutečnily se v dobré atmosféře. Právě to podle ní nedělní rozhodnutí SPD umožní.

Jako pozitivní vnímá krok sociálních demokratů i předseda bavorské CSU Horst Seehofer, podle něhož by se už v pondělí mohla uskutečnit první schůzka představitelů všech tří stran.

Koaliční rozhovory, v nichž SPD bude usilovat o prosazení dalších bodů svého programu, mají trvat zhruba dva týdny. Kdyby v následném referendu řeklo více než 440 000 sociálních demokratů ne, dostala by se německá politika do složité situace. Východiskem z ní by byla buď menšinová vláda CDU/CSU, kterou ale Merkelová zatím jasně odmítá, protože ji nepovažuje za stabilní, nebo předčasné volby, v nichž by už konzervativní unii také mohl vést někdo jiný než dlouholetá šéfka vlády, kterou oslabil jak výsledek CDU/CSU ve volbách, tak krach prvního vyjednávání o vládě se svobodnými demokraty (FDP) a Zelenými.

 

 

Zdroj: ČTK

SPD se po sporech vyslovila pro koaliční rozhovory s CDU/CSU, Merkelová rozhodnutí uvítala Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Šance Drahoše a Zemana na zvolení jsou vyrovnané

    Společnost ·

    Šance prezidenta Miloše Zemana (SPO) a bývalého předsedy Akademie věd Jiřího Drahoše na zvolení hlavou státu jsou podle průzkumu vyrovnané. Každého z nich chce podle š…

  2. Požár hotelu v Praze nepřežili čtyři lidé

    Společnost ·

    Sobotní požár hotelu v centru Prahy má už čtyři oběti. Dva mladí cizinci - jednadvacetiletý Němec a o rok mladší Jihokorejka - zemřeli na místě ještě před příjezdem zá…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.